Ovulaatio- ja yhdyntäkivut
Heippa.
Arka aihe, mutta kaipaan vertaistukea.
Elikkä, vihlova kipu noin puolessavälin kiertoa. Vihlova kipu tuntuu muutaman päivän ajan ja se kohdistuu keskelle alavatsaa. Kipu on luonteeltaan kyllä siedettävää, mutta pahenee mm tärinässä, eikä pakaraakaan pysty nostamaan kädellä ylöspäin ilman, että tuntuu lamautta vihlonta keskellä alavatsaa. Näiden parin päivän aikana on myös vihlonnan lisäksi paineen tunneta, joka tuntuu erityisesti peräsuolessa. Lisäksi toisinaan aivan järkyttäviä kysta kipuja, jotka lamauttavat kokonaan.
Yhdyntäkivut eivät varsinaisesti ole yhteydessä kuukautiskiertooni, mutta pahenevat noin puolessa välissä. Itse vaginaan kipu ei kohdistu vaan peniksen metäessä riittävän syvälle tunnen voimakkaan vihlasun alavatsalle. Joskus vihlasu on niin voimakas ja lamauttava, että yhdyntä on pakko lopettaa.
Muilla vastaavia oireita, ja kuinka olet oppinut pärjäämään niiden kanssa?
Kommentit (2)
On samoja, muttei kipuja yhdynnän aikana. Kivut tulevat vasta sen jälkeen. Tuo paineen tuntu peräsuolessa on inhottava. Toki itse vatsakipukin. Otan vain kipulääkettä ja harrastan yhdyntää vain harvoin. Perseestä on.
Kuulostaa endometrioosilta. Mene lääkäriin.