Voiko hampaiden puhkeamisesta tulla kuumetta ja hirveää huutoa?
Meidän vauva on jo monta yötä parkunut kamalasti ja sillä on hieman lämpöä myös ollut jo melkein viikon. Ikää on kohta 8kk ja alaetuhampaat vasta puhjenneet. Pohdin voisivatko olla hampaat puhkeamassa. Lääkärissäkin käytin, muttei mitään vikaa löytänyt korvista tms.
Onko teillä ollut näin voimakkaita oireita hampaiden tulosta?
Kommentit (3)
Jos vasta alahampaat puhjenneet, niin siinä menee noin 2 - 4 kk, että seuraavat puhkee. Ja kun hammas tulee läpi, ei sen pitäisi enää sen pitäisi enää kipua aiheuttaa. Miten paljon lämpöä on? Tiedätkö mikä normaalisti vauvasi lämpö on?
Lue vielä:
http://www.sairaslapsi.com/frame.cfm/cms/id=509/sprog=4/grp=2/menu=1/
Tosi hyvin olenkin itse oman linkkini lukenut. Voi siis aiheuttaa kiusallista oloa vielä pari päivää hampaiden puhkeamisenkin jälkeen.
Meillä nyt tyttö 6kk ja ensimmäistäkään hammasta ei ole näkynyt,mutta lämpöilyä kanssa ollut nyt usein ja kiukkuisuutta.Oletko kokeillut antaa suppoa,meillä ainakin auttanut öihin