Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vesihöyrysankarit

Vierailija
29.11.2019 |

Ilmastonmuutoskeskusteluissa tuntuu näkyvän jatkuvasti enemmän denialisteja valittelemassa siitä, kuinka vesihöyrystä ei puhuta tarpeeksi: "Koska onhan vesihöyry valtavasti suurempi kasvihuonekaasu kuin vaikkapa hiilidioksidi".

Tavanomaisella järjellä varustettu aikuinen ihminen tietenkin ymmärtää välittömästi, ettei vesihöyry ole kiinnostavaa ilmastonmuutoskeskustelun kannalta, koska vesihöyryn määrän muutos ei ole se tekijä, joka ajaa lämpötilan *nousua* nykyisin. Tietenkin vesihöyry voi olla vaikka vastuussa valtaosasta Maapallon peruslämpötilaa, mutta kun ongelmana ei ole lämmön olemassaolo, vaan *ylimääräisen* lämmön ilmaantuminen ilmakehään hiljattain. Ja sen kanssa ei vesihöyryllä ole käytännössä mitään tekemistä, vaan sen sijaan niillä kasvihuoneilla on, joiden määrätkin ovat nousussa.

Minua kiinnostaisikin kovasti tietää, että mikä tässä oli niin vaikeaa ymmärtää, ja että onko ylläoleva selostus tarpeeksi selkeä, jotta denialistikin tajuaa nyt, miksei vesihöyry ketään kiinnosta?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
29.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja luonnollisesti kasvihuonekaasuista puhuessani typotin sanan kasvihuoneiksi, jos joku sitä jostain syystä ihmettelee. 

Vierailija
2/2 |
29.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmastonmuutos. Lol!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla