Peteliuksen anteeksipyyntö loukkaa minua saamelaisena
Peteliuksen anteeksipyyntö loukkaa minua saamelaisena.
Me täällä saamenmaalla ollaan aina naurettu noille sketseille ja ajateltu, että ne on tehty huumoriksi. Nyt kun niitä pyydellään anteeksi, tuntuu siltä että niitä tehtiin pilkkaamismielessä.
Tämä anteeksipyyntö muuttaa kokonaan sen, miten sketsi on aiemmin ymmärretty. Tämä paljastunut totuus todella loukkaa.
Kommentit (8)
Älä huoli, kyllä ne silloin tekohetkellä ymmärrettiin huumoriksi.
Porukka joka on syntynyt kauan noiden sketsien teon jälkeen ei enää ymmärrä.
Juuri katsoin Areenasta Valden ja Arvidin kevytkolan.
Kannattaa katsoa, ihan hauska oli.
Höpö höpö. Sinä et ole saamelaista nähnytkään. Anteeksipyyntöjä saamelaiset ovat vaatineet vaikka ja mistä. Ihan oikeutetusti.
Tekopyhää minusta, kun paskahuumoriohjelmat eivät ole kadonneet mihinkään ja pidetään ainakin hieman outona, jos ei sellaisia seuraa.
Miksei asioita voi hoitaa hienotunteisemmin? Oltaisi vain lopetettu kaikessa hiljaisuudessa näiden sketsien näyttämisen TVssä, DVD myyminen ja yritetty sopia vaikka YouTuben kanssa, että poistaisivat tämän tyyppiset sketsit sivustoltaan. Nyt mediamylläkän ainoa lopputulema, että vähemmistöt nähdään pelkästään säälittävinä ruikuttajina ja uhriutujina. Onko se sitten hyvä kuva vaikka nyt Saamelaisista? Minusta ei.
Minua loukkaa se, että ap esittää saamelaista, vaikkei oikeasti sellainen ole.