Mihin aikaan 13-vuotiaan poikasi pitää mennä nukkumaan?
Oma poika odottaa tässä vieressä vastauksia ja vertaistukea.
Kommentit (19)
Itse saa päättää ja kärsiä seuraukset jos ei ymmärrä nukkua.
Arkena klo 22.30 pitää olla talossa hiljaista. Nukkuu, jos nukkuu,en vahtaa vieressä.
Klo 21 menee kaikki alle 18-v nukkumaan.
9 tuntia ennen kuin pitää herätä. Viikonloppuna saa valvoa jos osaa sunnuntai-iltana mennä nukkumaan.
Silloin kun treenit loppuvat klob21-22 välillä ja sen jälkeen suihkuun, kotiin, syömään, menee myöhäksi. Ehkä n.24 silloin.
Digipelit loppuu klo 19. Nukkumaan poika hipsii klo 21 aikoihin, lueskelee sit vielä sängyssä hetken tai joskus pitkäänkin. Jos on vielä lukuvalo päällä kun menen itse nukkumaan about klo 23 niin sanon että nyt valot pois, mutta yleensä poika on nukahtanut jo ennen kymppiä, joku liian jännä kirja vaan joskus houkuttelee lukemaan vaikka väsyttää jo.
Toivoisin, että olisi unessa n. 23.00
Mutta kaupungin päättäjien mielestä on ,että lasten treeniaika on 21.30-22.30. Sen jälkeen pitäisi vielä olla oheiset.
Jonnet tääl alapeukuttaa järkevään aikaan nukkumaan menijöitä :p
Viikonloppuisin saa valvoa oman mielen mukaan, mutta arkisin on tavoite että menee nukkumaan 22-23 viimeistään. Joo olen vapaa kasvattajaisä.
Just 13v puuttuu, mutta kouluiltana 12 ja 14v nukkumaan klo 22 ja vkonloppuna 23-00 välillä.
Kello 22 alkaen pitää olla hiljaa, koska pienemmät sisarukset (9 ja 6) jo nukkuu ja me vanhemmatkin mennään nukkumaan, mutta en vahtaa nukkuuko. Jos käyn itse myöhemmin vielä vessassa ja huomaan, että on valo päällä niin käsken nukkumaan, mutta erittäin harvoin tarvii.
Meidän 14v menee arkisin klo 21.30-22 sänkyyn (kuten koko muukin perhe), uni tulee viidessä minuutissa. Aamulla kello soi 6.30-7.00.
Vkloppuisin valvoo pitempään, mutta harvoin paljoa yli yhteentoista.
Vierailija kirjoitti:
Toivoisin, että olisi unessa n. 23.00
Mutta kaupungin päättäjien mielestä on ,että lasten treeniaika on 21.30-22.30. Sen jälkeen pitäisi vielä olla oheiset.
Mitkä treenit on kaupungin järjestämiä?
Viikonloppuisin ja loma-aikoina saa valvoa niin pitkään kuin haluaa. Yleensä kyllä on viimeistään puolilta öin jo nukkumassa. Arkisin menee nukkumaan 22-23.
Jos on kouluaamu niin 23,00.