Riittääkö 50 euroa lahjaksi päiväkodin hoitajalle?
Onko sopiva summa vai liian pieni? Sitä vain tässä mietin kun joulu taas tulee....
Kommentit (14)
Tonni mielummin, kakaras on haastava hoidettava.
Tämä on saman tason kysymys kuin, että pesetkö jauhelihan ennen käyttöä, minä vastaan, että oikeesti en pese vaan pesen sen sitten vasta siivilässä kuumalla vedellä kun olen paistanut sen. Ei lahjan arvo saa olla kuin alle 10 euroa mielellään, oikeesti.
Laitahan kakkonen eteen niin on hyvä.
Palkat on niiiiiiin huonot, että vähintään tuo ja pullo hyvää punkkua kiitos😊
Likaa, en anna yhtään. Eikö tuo ole jo lahjontaa. Anna suklaalevy.
Maksetaanko sille päiväkodin hoitajalle ollenkaan palkkaa, jos sun tarvitsee häntä lahjoa tuolla summalla? Suklaarasia riittää.
Miksi ihmeessä pitää antaa lahja hoitajalle? Hoitajien palkat eivät ole huonot. Eivät tarvitse edes palkankorotusta.
Hei päiväkodin hoitaja, miksi et samantein johdatellen kysynyt, että onko 150 euroa ja kukkapuska mielestämme liikaa sinulle.
Vierailija kirjoitti:
Maksetaanko sille päiväkodin hoitajalle ollenkaan palkkaa, jos sun tarvitsee häntä lahjoa tuolla summalla? Suklaarasia riittää.
No hitsin huonos palkkaa maksetaan, joten lahjukset tervetulleita😊
Päiväkodin hoitajille ei anneta rahaa lahjaksi, rahaa he saavat työstään palkkana. Jos kyse on onnitteluista tai joulutoivotuksesta, kortti tai pelkkä toivotus on normaali tapa, jos sitäkään. Jos päiväkodin hoitaja haluaa kiittää palkkansa tuojia, kiitospuhe tai hyvän joulun toivotuspuhe on sopiva tapa. Rahaa ei ole sopiva antaa lahjaksi päiväkotilaisille tai heidän vanhemmilleen, eli rahantuojille. Yksilölliset kiitoskortit tai pieni tarjoilu voisi olla kiva kiitoksen osoittamistapa asiakkaille.
Päiväkodin hoitaja? Tarkoitatko huoltomiestä?
Antaisin satasen.