Työtaistelutoimenpide
Jos kyseessä on työtaistelu, eikö molemmat osapuolet voi osallistua siihen aktiivisesti? Jos työntekijäosapuoli alkaa lakkoon ja tekee siis taistelutoimenpiteen työnantajaa vastaan, eikö työnantajapuoli saa millään tavalla puolustautua?
Nythän on esillä juuri tällainen tilanne jossa työnantajaosapuolta kielletään yrittämästä toteuttaa lakisääteistä velvollisuuttaan.
Toinen outous on tämä perinteinen tukilakko-oikeus. Työnantajaosapuoli solmii työehtosopimuksen työntekijäliiton kanssa jotta saisi aikaa työrauhan (ja työntekijät siis sovitut etuisuudet palkassa ja työoloissa). Työtaistelut ovat sopimuskaudella kiellettyjä. PAITSI jos työntekijät alkavat tukilakkoon jonkun toisen alan järjestön tueksi. Tämähän on verrattavissa tilanteeseen jossa puolustan pahoinpideltyä kaveriani hakkaamalla jonkun ventovieraan joka ei ole millään tavoin tekemisissä kaverini pahoinpitelyn kanssa.
Lain mukaan sallittua mutta onko tämä oikeasti reilua?
Aika outoa että jopa ministeri kertoo rikkureiden käytön olevan kiellettyä. Hänhän edustaa postin omistajaa...
Ai niin, demarien on pakko myötäillä SAK:ta. Kuka muukaan maksaisi tuolle eläkeläispuolueelle.