Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sokerittomia herkkuja?

Vierailija
12.11.2019 |

Löytyykö vinkkejä sokerittomiin herkkuihin? Tai mahdollisimman puhtaisiin makeanhimon taltuttajiin?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itse etsiskellyt samoja ja esim. sellaisen huomasin että Soda Streamiin käyvä MySoda - "luonnollinen" Cola sisältää vain sukraloosia eikä aspartaamia kuten yleensä lightlimut. Olen siis kolajuomien ystävä enkä sitä pysty vaihtamaan pois vaikka kuinka pitäisi vähentää sokeria. Mutta toisaalta saan oireita aspartaamista eli ennen ei ole light-juomat tuleet kysymyseen ollenkaan.

Vierailija
2/5 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makeutusaineilla makeutetut "herkut" ovat terveydelle vaarallisempia kuin sokeria sisältävät. Makeutusaine tekee tunteen että tarvitsee enemmän sokeria. Syö aitoja tuotteita, mutta vähemmän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omena katkaisee mulla usein syöpöttelykierteen illalla.

Yksi puolitien juttu on myös opetella syömään mahdollisimman tummaa suklaata (80-90%). Sitä ei voi mättää suuhunsa niinkuin maitosuklaata ja kokonaismäärä jää suht helposti pieneksi, ja siinä on vähän hiilareita verrattuna muihin makeisiin.

Vierailija
4/5 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Syö aitoja tuotteita, mutta vähemmän.

No siinäpä näppärä vinkki esim. meille sokeririippuvuudesta tai ahmimishäiriöstä kärsiville.

Vierailija
5/5 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsellä ei kroppa tykkää sokerista yhtään, joten vähäinenkin sokeri tuntuu. Luonnollisesti makeita herkkuja etsinkin!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kolme