Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi suomalaisilla on niin huono elin,- ja elämäntaso.

Vierailija
12.11.2019 |

Älkää vastatko jos mielipiteenne perustuu televisiosta näkemäänne tai muuhun YLE :n kansalliseen propagandaan.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa-a. Mihin sitä nyt sitten vertaa.

Itse tällä hetkellä työttömänä istun tässä lämpöisessä kodissa, syötyäni ihan hyvän aamiaisen.

Äsken luin kiinnostavaa kirjaa, jonka hain loistavasta kirjastostamme. Myöhemmin viikolla ilen menossa koulutukseen, jonka uskon auttavan minua yritysideassani.

Kirjoittelen tässä nettiyhteydellä, joka toimii hyvin. Asun paikkakunnalla, jossa julkisella pöösen hyvin kulkemaan ystävieni luo ja harrastukseen.

Luulen, että moni maailman työtön vaihtaisi mielelläni paikkaa kanssani.

Vierailija
2/6 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luterilainen itsensä piiskaamisen kulttuuri luo pahoinvointia. Suomen ainoat arvot ovat työ ja raataminen. Elämästähän täällä ei saa nauttia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Verotus tekee kaikesta tolkuttoman kallista. Ihan simppeleistä perustason suorittavista töistä tulee aivan liian kalliita, jotta niitä voisi tavallinen kuluttaja hankkia. Kotisiivouksesta on saatu siedettävän hintaista, koska ison osan saa takaisin verotuksessa.

Monessa muussa maassa palveluita ostetaan ihan eri tahtiin kuin Suomessa.

Vierailija
4/6 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korkea verotus, EU, haittamahaaanmuutto yms.

-Ruuassakin on täydet alvit, monessa maassa ruokaa ei veroteta.

Vierailija
5/6 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin. Suurimmalla osasta on koti, ruokaa, vaatteita, peseytymismahdollisuus, älypuhelin, nettiyhteys, jopa oma auto, työpaikka jne. Onhan se surkeata... Kahden tonnin kk-palkkaa pidetään huonona palkkana... voivoi kun ei oo varaa johonkin miljonäärien asuinalueen omakotitaloon yhyy onpa elämä surkeaa... Mikä on tarpeeksi? Ei suomessa ole huono elintaso, suomessa ihmiset 1) eivät ole tyytyväisiä mihinkään ja 2) eivät osa elää varojensa mukaan.

Vierailija
6/6 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomi oli vielä 70 vuotta sitten todella köyhä maatalousvaltainen maa. Meillä ei ole sukupolvien ja vuosisatojen aikana kertynyttä varallisuutta joka kulkisi sukupolvelta toiselle. Hyvässä lykyssä se oma vanhempien sukupolvi on jo onnistunut jotain varallisuutta keräämään jonka aikoinaan sitten peritään.

Monessa vanhassa sivistysmaassa taas asunnot ja maat kulkevat suvuissa ja varallisuutta on ehditty kerätä. Kyllä silloin on helpompi päästä parempaan elintasoon kun ei tarvitse ihan alusta aloittaa. Varsin pienituloiset ihmiset saattavat asua varsin hulppeasti kun se asunto on saatu perintönä tai rahaa on peritty.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kahdeksan