Miten selvitä nykyisin rasittavasta itserakkaasta ystävästä?
Ystävästäni on tullut melko itserakas tyyppi. Päivittäin nostelee itseään aina jalustalle ja kehuu itseään ylentävää sävyyn. Kaikki muut ovat aina surkeita,tyhmiä,läskejä,köyhiä jne. Hän itse on maailman napa ja rahaa tienaava miljonääri. Yhtä asiaa en ymmärrä hänessä. Kehuu kuinka ostelee "luonnonmukaisia" vaatteita mutta samaa aikaa kuitenkin kuitenkin täyttää tissinsä silareilla ja tekee huulensa ankkahuulen näköiseksi :0 Tämä on hänen mielestä nykyaikaa! Toinen mikä ärsyttää eniten on se ,että jos menkää syömään johkuun ravintolaan, niin heti ollaa selittämässä kuinka HÄN syö niiin hyvin ravinne rikkaampaa ruokaa kun muut ei osaa sitä tehdä!! Kolmantena hirveä kilpailu kaikesta. Jopa vaatteista,autoista,omakotitaloista,lastenmääristä. HÄNEN pitää olla aina kaikessa paras. Hänellä pitää olla enemmän lapsia kuin muilla jne...... Olen aikani jaksanut katella moista mutta nyt alkaa olla mittatäynnä! Miksi ei voi olla normaali ihminen niin kuin ennen? Mikä saa ihmisestä moisen?
Kommentit (8)
Anteeksi, mutta mistä lähtien ravintoloissa vain tarjotaan ravintorikasta ruokaa?:D En tiennytkään moista :D kaiken kukkuraksi miksi pitää sanoa ravintorikasta ruokaa :D sika ärsyttävä sana 😡
Usein on myös kuulijassa vika näissä jutuissa.
Itsellä kaveri kertoi erästä juttua eteenpäin unohtaen minun olleen tilanteessa mukana. Törkeää valehtelua johtuen kyseisen henkilön huonosta itsetunnosta.
No omakehua on rasittava kuunnella, älä tapaa sitä enää.
Onko se hyacinth bucket tapaus joka karkoittaa kaikki ihmiset koko ajan pätemisesen tarpeillaan. Ei kukaan jaksa sitä loputtomiin niin että sano suoraan ettei seurasi enään kiinnosta ja hae ystäväsi muualta.
Kaikkein parasta olisi sanoa suoraan sillä sellainen ei välttämättä vihjailuja tunnista, mutta kenelläkä riittää pokkaa sanoa suoraan niin se on aika vaikeeta. Olen tutustunut samanlaisiin tyyppeihin ja he taitavasti kietoo ja johdattelee ansaan, osaa esittää säälittävää välillä ettei toinen ota irti siitä. Ihminen voi seota missä vaiheessa tahansa ihan sokeaksi niin ettei näe muuta kuin itsensä. On jostain ankeista olosuhteista ja sitten kun saa kaikki liian nopeesti ja olen nähnyt omaisissanikin ihan samaa että kusi nousee hattuun. Liikaa saanut liian nopeasti ja pää voi hajota niin ette sitä käsitä ja oireilee sitten tuolla tavalla voisi olla yksi syy mutta voi olla monia muitakin. Ylimielisyys on kyllä aika paha niin että unohtaa omat köyhät juurensa kokonaan. Hänen olisi parempi vaihtaa kaveripiirinsä vauraimpiin joillekka ei olisi tuollainen leuhkiminen mitään muuta kuin sanan helinää.
Noin itsekeskeisen ihmisen kanssa ei kannata olla tekemisissä. Sano suoraan, että et jaksa enää kuunnella sitä toisten mollaamista ja itsekehua, ja et halua olla yhteyksissä. Totta kai hän sitten mollaa sinua selän takana ja haukkuu kateelliseksi jne., mutta se on varmasti parempi vaihtoehto kuin kuunnella sitä järjetöntä paasaamista jatkuvasti.
Tuollaisella ihmisellä ei edes ole oikeita ystäviä, ei hän tule olemaan kenellekään olkapäänä jos menee huonosti, pois vaan sellaiset luuserit. On päivänselvää, ettei tämä ihminen pysy rinnallasi jos sairastut tai köyhdyt tms., hänelle asema on niin tärkeää.
Tuollaista ihmistä ei tarvitse sietää.
Kuuntele miten hän muista puhuu , sinusta hän puhuu selkäsi takana samalla tavalla.
Tuollaiset ihmiset pitäis pistää siperiaa tai näkemää nälkää afrikkaa. Arvostus vois olla toista luokkaa muita kohtaa. Loppuis typerät feikki leikit siihen paikkaa.
Miksi olet tuollaisen ystävä? Älä ole jos koet rasittavaksi?