Olen pikaruokaravintolassa töissä. En kestä enää- mitä teen?
En voi irtisanoutua sitä kysyin jo työkkärissä. En kehtaisi myöskään laiskotella töissä tai voisin laiskotella sellaiselle asiakkaalle josta tietäisin että se asiakas tekis valituksen mutta en viattomalle. Mitään vaarallista en halua tehdä että sais potkut, miten päästä vapauteen työttömäksi, monta tuntia päivässä menee ja mikä pahinta, en enää edes tykkää subeista vaikka ne oli ennen mun lempiruokaa. Jos joskus vielä haen töitä (tod. ei ikinä) meen mäkkärille tai heselle, uskoisin viihtyväni niissä paremmin, omaa firmaani en viitsi sanoa mutta samantyyppistä ilmastontuhoamista.
Tosiaan ei mitään karenssiin viittaavaa kun tarkoitus olis nauttia ansiosidonnaisesta mutta pakko tästä on kai potkut hankkia, jännittää. Varmaan tulee joku sopiva tilanne eteen. Oon ajatellut että huutaisi törkeyksiä humalaiselle asiakkaalle, kaikki ymmärtää kun sopertaa että on traumoja alkoholista ja holisteista mutta haukkuis sanallisesti kuitenkin niin pahoin juoppoa että potkut ois pakkokin antaa, tai lomautus
Kommentit (10)
No etköhän sä tossa jo paljastanut oman työnantajasi. Kun kerran aloitit, niin olisit nyt antanut vielä tarkemmat tunnisteet itsestäsi ja toimipaikastasi, ja sen jälkeen laittanut linkin keskusteluun sähköpostilla pomollesi ja odotellut jatkoseuraamuksia.
Toinen hyvä vaihtoehto: laita fb tilisi julkiseksi ja anna palaa mitä mieltä oikeasti olet työstäsi.
Sama tilanne täällä. Ole TE-toimiston asiakkaana, ja en voi itse lähteä osa-aika työstä, sillä saisin 3kk karenssin. Ainoa järkevä keino on hankkia uusi työ, jolloin vältyt karenssilta.
Voisitko vaatia erikoisetuja vaikkapa uskonnon avulla, koko ajan enemmän ja enemmän erikoisoikeusvaatimuksia kunnes lopulta niiltä katkeais pinna. Vaadi saada pitää huntua töissä esim. Voisitko kieltäytyä koskemasta elämänkatsomuksellisista syistä tiettyihin lihoihin tai joihinkin epäpyhiin kasviksiin. Palvontatauot tietenkin kellon tarkkuudella vaikka ois pahasti kesken asiat asiakkaan kanssa. Pyydä myös autoetua ja osaa palkasta firman osakkeina
Työkkäri, jonka pitäisi olla työttömiä varten niin itse aiheuttaa esteitä ja karensseja ihmisille joka haluaa tulla niiden asiakkaaksi. ei toimisi monessa paikassa
Tuollaisista itse aiheutetuista potkuista vain taitaa tulla karenssi.
# lomautus # ap ei taida edes tietää, mikä se on😁
No mene sinne heselle, kyllä sinne pääsee tai mäkkärille.