Mitä laitatte kotitekoiseen pizzaan?
Itse aion tehdä tänään pitkästä aikaa. Laihdutan joten usein ei tule herkuteltua :) Laitan tomaattikastiketta tietysti, tonnikalaa, katkarapuja, punasipulia, paprikaa ja juustoraastetta. Niin hyvää! Mitä te muut yleensä laitatte?
Kommentit (32)
Paistettua kanaa, pekonia, punasipulia ja barbecue-kastiketta tomaattikastikkeen tilalle.
Jauhelihaa, ruskistettua sipulia, kinkkua ja pepperonia.
Toki tietysti myös tomaattikastiketta ja juustoa.
sekoitan rusinallisen maksalaatikon ja kylmän tölkkihernekeiton ja levitän sen pitsapohjan päälle. Päälle runsaasti vuohenjuustoa. Nam
Mitä nyt sattuu olemaan.
Eilen laitoin silliä(oli muutama pala purkissa jäljellä) tonnaria ja herkkusieniä.
Itse tehty lätty on pitsa, ei pizza.
Reilusti vaimon tekemää valkokastiketta.
Jauhelihaa, tomaattia, herkkusieniä ja jalapenoja.
Tomaattikastiketta ja paljon mozzarellaa. Sitten joko savukinkkua tai pekonia, tuoreita herkkusieniä tai paprikaa ja rucolaa.
Pohjan ja tomaattikastikkeen teen itse ja pohja on aina pyöreä.
Pohjalle vihreää pestoa, siihen päälle pikkutomaatteja siivuina, valkosipulia, ohutta salamileikkelettä pienennettynä ja paljon emmental-mozzarellaraastetta. Nam.
Pohjalle blendattua San Marzano -tomaattia, jossa mukana sokeria, pippuria, suolaa ja oliiviöljyä. Pizza uuniin ja kun pohja on valmis, päälle Burrata-mozzarellaa revittynä, basilikanlehtiä ja hitusen oliiviöljyä.
Teen yleensä margheritan, eli laitan tomaattkastiketta, tuoretta tomaattia ja mozzarellaa. Lisäksi hienonnettua valkosipulia öljyssä.
Jos teen jonkin muun pizzan, laitan siihen ainakin punasipulia ja (herkku)sieniä.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Tein eilen pizzaa, tuli tomaattisoossi purkista, jauhelihaa, ananasta, tuoreita herkkusieniä, paprikaa, mozzarellaraastetta ja isäni ampumaa peuranmakkaraa. Makkara olisi pitänyt laittaa pienemmäksi, muuten oli ihan 👌 Pohja oli suolaton kun tein 1-vuotiaalle oman pizzan kanssa (ilman makkaraa).
Vierailija kirjoitti:
Tomaattikastiketta ja paljon mozzarellaa. Sitten joko savukinkkua tai pekonia, tuoreita herkkusieniä tai paprikaa ja rucolaa.
Pohjan ja tomaattikastikkeen teen itse ja pohja on aina pyöreä.
Mozzarella on mautonta paskajuustoa, jonka ainoa hyvä ominaisuus on hyvä sulavuus, ja että se ei pala helposti korkeassa lämpötilassa. Tätä ei jostainsyystä kukaan kokki uskalla sanoa ääneen. Dennis pizzeriasta tuli aikoinaan suosittu ja pitkälti koska heidän oma juustosekoituksensa ei ole mozzarellaa, vaikka sitäkin toki saa, jos asiakas on niin tyhmä, että sitä välttämättä haluaa.
Jos mozzarellaa kuitenkin haluaa laittaa, niin alle on parasta raastaa kunnon kerros parmesan juustoa, että se pizza maistuukin joltain juustonkin ansiosta.
Yleensä joko vain tomaattikastike ja reilusti juustoa, tai sitten noiden kaveriksi myös tuoretta tomaattia ja pestoa. Nams!
Huolella maustetun tomaattikastikkeen lisäksi juustot ovat tärkemmät: 12-18 kuukautta kypsytetty ruotsalainen präst-juusto on tosi hyvää raasteena; sen lisäksi murustelen Stilton-sinihomejuustoa.
Kokonaisia meetwurstipötköjä ja puolikkaita kinkkurullia.