Mies haluaa ostaa asunnon Espanjasta
Siis mitä ihmettä teen? Mies on yhtäkkiä hurahtanut Espanjaan ja haluaa käydä siellä kaikilla lomilla. Vietimme siis perheen kanssa viikon Espanjan saarilla, ja nyt mies haluaa ostaa sieltä asunnon. Itseäni ei voisi koko paikka vähempää kiinnostaa. Mies haaveilee, että voisi jättäytyä muutaman vuoden päästä töistä pois ja muuttaa sinne (olemme vähän yli 40), tehdä jotain etätöitä, että tulisimme toimeen. Minä en halua! Itselläni haaveena päin vastoin tulevaisuudessa muuttaa Lappiin, lähemmäs vanhempiani. Mitä tässä voi tehdä? Pitäisikö alkaa miettiä eroa, jos näkemykset tulevaisuudesta eroavat noin paljon?
Kommentit (4)
Eihän teidän tarvi koko aikaa yhdessä olla. Mies on Espanjassa ja sinä Lapissa ja olette yhdessä silloin kun huvittaa. Ei ole pakko erota jos muuten menee hyvin.
Ainoa mikä on huonoa tässä on jatkuva lentäminen maasta toiseen.
Vierailija kirjoitti:
Keskustelua. Keskustelua.
Niin ja sanoinko
Keskustelua.
Kyllä keskustelemmekin asiasta, mutta keskustelu ei muuta sitä, että haluamme ihan eri asioita. Mies rakastaa olla tuolla, tykkää maisemista, lämmöstä, ihmisistä, elämänlaadusta jne. Minua taas ei voisi vähempää kiinnostaa. En jaksa rantaelämää enkä muutenkaan näe asiassa mitään hohtoa. En jaksaisi opetella kieltä kunnolla enkä rakentaa koko elämää uusiksi.
Ap
Keskustelua. Keskustelua.
Niin ja sanoinko
Keskustelua.