Matkustamisesta on tullut ”pakollista”
Tuntuu jotenkin todella hullulta ja vastenmieliseltä, että kun ennen oli aika tavallista ja ns. hienoa käydä ulkomailla kerran vuodessa, niin nyt monet matkustaa hiihtolomalla, pääsiäisenä, kesällä, syyslomalla JA jouluna. Meillä ei ole varaa käydä matkoilla kuin kerran vuodessa ja nyt lapset ovatkin tulevasta syyslomasta aivan ahdistuneita. Tämä on todella ärsyttävää ja ikävää.
Kommentit (24)
On kyllä tosi epätrendikästä matkustaa 5 kertaa vuodessa ulkomaille. Käyvätkö ne matkustavat myös ilmastonmuutosdemoissa? :D
Pakollisuus on omissa kuvitelmissasi. Ei kenekään tarvitse elää niin kuin muiden. Muita ei edes kiinnosta teidän reissut tai reissaamattomuudet.
Aina löytyy koulukaverita, joiden perheet kieriskelee rahassa ja vapaa-ajassa. Lapsille voi opettaa, että muiden matkoista on turha ahdistua ja mieltänsä pahoittaa. Aina löytyy maailmasta rikkaampia ihmisiä, joilla on mahdollisuuksia tehdä enemmän kuin teillä. Sellaista se nyt vaan on.
Syysloma kotona on ihan hyvä vaihtoehto. Rauhallista, ei ole kiire mihinkään.
Meillä olisi varaa, mutta emme käy. Pakko on omien korviesi välissä.
Useimmat vanhemmat ovat töissä syyslomalla.
Onneksi nykyään on ok tunnustaa, että varakkaat(kin) ovat usein ääliöitä. Ei heitä kannata matkia.
Oman budjetin mukaan mennään. Kerran vuodessa on suunnilleen käyty viikon loma ulkomailla, kun siihen on rahat riittäneet.
Useammassa perheessä vanhemmat ovat syyslomalla töissä kuin matkustelevat.
Olemme hyvätuloisia ja käymme ulkomailla vain joka toinen vuosi ja silloinkin vain Euroopassa. Lomat vietämme Suomessa isovanhempien luona tai heidän mökeillä tai retkeillen.
Jos et ole sattunut huomaamaan, niin liiasta matkustamisesta on tullut paheksuttua.
Sehän on ihan kaikessa sama asia, että toisten parempi tulotaso aiheuttaa lapsissa 'kateutta'. On kalliita vaatteita, uusinta iPhonea, hienompaa pyörää/skootteria/autoa. Miten matkustaminen olisi jotenkin eri asia?
Me käydään viisi krt vuodessa ulkomailla, neljä näistä siksi että miehen sukulaiset asuvat ulkomailla, sisko asuu Kreikassa ja Appivanhemilla loma-asunto Espanjassa.
Eikö ulkomaille matkustaminen ala nykyään olemaan wt-touhua? Koska ilmasto. Tiedostavat ihmiset harrastavat lähimatkailua.
Mikä ihmeen pakko? Itse olen käynyt ulkomailla viimeksi vuonna 1986 enkä luultavasti loppuelämässäni käy. Ei ole kukaan yrittänyt pakottaa matkustamaan.
Jatkuva matkailu on nykyään wt-porukoiden ja junttien harrastus. Aitolehdet, Torpat ja Sofiat sillä enää kehuskelee, kun eivät tajua pudonneensa muodin kelkasta ja pahasti.
En tykkää matkustella. Tätä eivät huviksen matkustavat ihmiset tajua.
Me ei käydä missään ulkomailla enää, onneksi ei ole lapsia kinuamassa ulkomaille. Ahdistun lentokoneessa niin pahasti etten kertakaikkiaan pysty lentämään ja nythän on trendikästä nimenomaan kotimaan matkailu.
Me ei olla ikinä matkustettu ulkomaille :D
Ei oo edes rahasta kiinni vaan koska "se on niin vaivalloista" ja "ei me osata mitään kieltäkään" t: vanhemmat.
Vierailija kirjoitti:
Eikö ulkomaille matkustaminen ala nykyään olemaan wt-touhua? Koska ilmasto. Tiedostavat ihmiset harrastavat lähimatkailua.
Onhan se. Idiootin touhua muutenkin jos joka lomalla täytyy lähteä maailman parhaasta maasta pois kun täältäkin löytyy vaikka mitä.
Mun lähipiirissä ei ole ketään joka matkustaisi jatkuvalla syötöllä. Tavallisia keskituloisia ollaan kaikki. Me käydään kerran vuodessa ulkomailla ja ollaan varmaan kaikista eniten matkustava perhe. Aika monet ei käy missään (vaikka hyvätuloisia ovatkin). Kaikkia ei kiinnosta eikä tarvitsekaan. Ja varsinkin jos on iso perhe, saa reissuun kulumaan sen verran rahaa etten yhtään ihmettele miksei kotona olo vie voiton.
Niin, tuntuu että jos ei matkustele ulkomailla niin on alhaisempi status ihminen.
Ja samaan aikaan eräs ärisee HOW DARE YOU meidän matkustuksesta ja valinnoista.
Ristiriitaista. Juuri he muuten reissaavat eniten, jotka eniten ovat äänessä tuosta ilmastosta.
Usein he itse jakavat tuota HOW DARE YOU videota ja samaan aikaan bookkaavat lennot Balille ja päivittää somensa kuinka ens vkloppuna mennää taas <3 mutta katsokaa tämä video ja muistakaa että HOW DARE YOU?????!!!!!!
Lapsesi ovat jotain juntteja? meidän teinit myi moponsa ja nýt pyöräilee kouluun ja nauraa meidän vanhempien autoille