Miten käyttäisit/olet käyttänyt perinnön?
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000006245076.html
Tästä nousi taas mieleen että saan itse pian ison perinnön (rahana) ja ahdistaa miten se kannattaisi käyttää tai sijoittaa?
Kommentit (10)
En minä sitä mihinkään ole käyttänyt. Perin pienen maatilan ja siellä asuu nyt lapseni, joka ottaa polttopuunsa sen metsästä. Pyrin pitämään perinnöstä sen verran huolta, että kun lapsi saa elämänsä tarpeeksi vakiintuneeksi, voi siirtää se hänelle.
Ostin kaupunkiasunnon miehen kotiseudulta (tästä saa rahansa tarvittaessa takaisin).
Sijoitin itselle ja lapsen nimiin muutaman tonnin.
Ostin muutaman kalliimman jutun (mm. järjestelmäkamera).
Jätin tilille muksun kanssa matkusteluun ja muuhun kivaan mitä aikaa myöden keksitään.
Toinen perintö on vielä kiinni jakamattomassa pesässä, lähinnä vuokrattuna oleva asunto. Joko myydään pois kun vuokralainen lähtee, tai lunastan sisaruksen ulos ja jatkan vuokrausta itsekseni.
Otin arkikäyttöön kun isoäiti testamenttasi osan irtaimistostaan (astioita, huonekaluja, koriste-esineitä) mulle. Astiat on kyllä arabian vanhempaa tuotantoa, mutta käyttöesineitä ne isoäidillekin oli, en mitään syytä nähnyt niitä vitriiniin jemmata tai rahaksi muuttaa.
Sain aika ison perinnön ja varasin ajan talouskoutsaajalta, jonka kanssa perintö räätälöitiin minulle kannattavimmaksi. Ostin isohkon kaupunkiasunnon ja muutan siihen. Loput jätän puskurirahaksi ja pärjään leskeneläkkeelläni. Olen kiitollinen!
Talouskoutsaajaa suosittelen, jos ei ole riittävän varma mikä olisi viisasta rahojen kanssa. Ihan perinnöttäkin.
Perin kiinteää omaisuutta, josta saan pääomatuloa. Yhden asunnon myyn, arvoasuntoon meren rannalla aion itse muuttaa eläkkeellä. Tuon yhden asunnon myyntitulot menevät kokonaan perintöveroon ja joudun varmaan ottamaan lainaakin. Katsotaan, onko omaisuutta kannattavaa siirtää yhden sukupolven yli joiltain osin, ettei perintövero nouse niin suureksi. On myös hyvä opettaa jälkikasvua huolehtimaan omaisuudesta.
Ostin kaksi sijoitusasuntoa ja kolmannen asunnon lapselle. 50 000€ jätin itselleni.
Perin vähän rahaa ja osuuden mökistä. Rahalla mm. ostin sen mökin kokonaan itselleni.
Laitoin korun hyllylle talteen.
Olen perinyt vain mummoni vanhan korun ja se kyllä on ihan riittävästi minulle.
Vanhempani elävät vielä molemmat.
Käyttäisin??? Saatanann juntit. Perintö hallinnoidaan että voi viedä eteenpäin.
Siinä on niin holdingyhtiöitä kuin muutakin mesenaattitehtävää.
Huonosti. Pitää nyt ryhdistäytyä ja tehdä tarvittavat toimenpiteet.