Kasvojen happokuorinta, laser-hionta ym
Taitaa lisätä kasvojen pigmentoitumista eli luomia tulee lisää. Katsoin vaan suosittua bloggaajaa meikittömissä kuvissa jolle noita hoitoja on nuorella iällä tehty, niin aika paljon on luomet lisääntyneet kasvoissa. Aurinkogolta pitää suojautua noiden hoitojen jälkeen hyvin sen tiedän, mutta ei taida sitten kuitenkaan auttaa.
Kommentit (4)
Minä olen 39v, minulla epätasainen ihon sävy, joissakin kohtaa kasvoja hieman laajentuneita huokosia, epäpuhtauksia ja joissakin kohtaa pintakuivuutta. En ole halunnut olla ilman meikkivoidetta enkä sävyttävää päivävoidetta juuri tuon takia kun minusta iho näyttänyt tunkkaiselta, vanhalta
Otin aurinkoa nuorempana, 20 vuoteen olen pyrkinyt välttämään.
Olen käynyt Espoossa kosmetologilla NeoStrata happohoidoissa 3 kertaa alkuvuodesta saakka, ensin tehtiin hellävarainen timanttihionta eli mikrokuorinta. Sen jälkeen varsinainen happohoito ja happea ihoon kuljettava naamio.
Ne happohoidot tehdään ihotyypin mukaan eli sopii herkkäihoisesta akneihoiseen. Minulle tuo sopi ja ihosta tuli todella tasaisen sävyinen ja ekan hoidon jälkeen kehtasin jopa mennä ulos ilman meikkivoidetta tai sävyttävää päivävoidetta. Tuo happohoito kuorii hellävaraisesti pienet pintajuonteetkin, tavallaan pullistaa niitä. Ystävät kommentoivat että näytin muutaman vuoden nuoremmalta jopa.
Eihän lasereita tai pistoshoitoja ym suositella kuin vasta yli 35 vuotiaille!
Jos pistoshoidot aloittaa liian nuorena, tai kiinteyttävät laserit, niin iho saattaa veltostua todella nopeaan.
Tämän huomaa monista bloggaajista tai juorulehtijulkkiksista! Heidän alle kolmekymppiset pumpatut kasvot näyttävät nelivitosilta vähintään!! Miettikää miltä ne näyttää sitten nelivitosina? Huh huh.
Happokuorinnat sopii vaikka teineille, mutta kannattaa käydä asiantuntijalla eikä lotrata niitä tavarataloissa myytäviä happoja itse.
Luomien syntyminen on kiinni geeneistä, tuskin hoidot vaikuttaa siihen mitenkään. Luomia tulee vanhemmiten lisää, itselläni on juuri sellainen geneettinen ominaisuus, eikä sille mahda mitään. Tämä tieto on tullut useammalta lääkäriltä, kun olen kysynyt.
Kauneushoidoissa voi olla kyllä jotain muita riskejä pitkällä aikavälillä, niitähän ei tutkita mitenkään. Itse olen ottanut hapotusta vain tavallisen kosmetelogikäynnin yhteydessä iholle siveltynä ja ei sopinut iholle, vaan tuli punottavia läiskiä, joihin sitten jouduin hakemaan lääkäristä salvaa.
Voihan v.
Heräsin juuri ja jotenkin aivot käänsivät tuon happokuorinnan kuppahieronnaksi ja ihmettelin mitä helv........