Hautajaiset
Onko hautajaiset pakko järjestää kirkossa, siunaustilaisuus siis ja onko ne ns kekkerit pitää hautaanlaskemisen jälkeen? Jos vaikka ei ole varaa pitää jatkoja jossain..
Kommentit (16)
Onhan kai kirkkoon kuuluva haudattava kirkkomaahan ja omaisille se kuuluu. Arkun ja hautakiven hankkiminen.
Siunauksenkin voi toimittaa myös haudalla, jos on kyseessä arkkuhautaus ja joskus siunataan pelkkä uurnakin haudalla. Kaikki ei ole ihan kiveen hakattua.
Ei. Voidaan siunata haudalla ja laskea suoraan hauntaan. Näin meillä yhden sukulaisen kanssa, joka ei ollut väleissä kenenkään kanssa eikä omaisuutta. Siunaus ja pieni papin puhe siinä kylmiön edessä hautausmaalla ja siitä hautaan. Ei muistotilaisuutta.
Eli hommaa arkun ja kiven? Muita kuluja ei ole jos ei halua muistotilaisuutta järjestää ? Ap
Mitään seremoniaa ei ole pakko järjestää. Arkku on pakko hankkia ja kuljetus ruumisautolla sairaalan kylmiöstä hautausmaalle tai krematorioon. Jos vainaja tuhkataan, tuhkan voi sirotella luontoon maanomistajan luvalla, mutta jos haudataan arkussa, silloin on hankittava hautapaikka. Kaikki muu on vapaaehtoista, kukat, muistotilaisuus, kuolinilmoitus, hautakivi...
Muistotilaisuus ei ole pakollinen. Pappi ja kirkkokaan ei ole pakollinen. Ainoa välttämättömyys on joko arkkuhautaus tai tuhkaus ja tuhkan sirottelu johonkin sallittuun paikkaan. Jos tuhkataan, ei tarvitse edes hautakiveä tai laattaa muistolehtoon.
Ei ole kahvikekkereitä pakko pitää ja omaisten ei ole pakko järjestää edes arkkua jos varaa ei ole.
Toki omaa itseä ajatellen, jos siis ei ole vainajan kanssa ollut mitään välirikkoa tms., omaa suremisprosessia saattaa hautajaisten järjestäminen auttaa.
Hautauskuluihin yleensä saa vähävaraiset apua, joissain paikoissa sen saattaa maksaa kunta. Sosiaalitoimi osaa neuvoa paremmin.
Kahvikekkereitä ei ole mikään pakko järjestää erikseen missään.
Kirkossa ei tarvitse siunata, se voidaan tehdä myös haudalla hautaanlaskun yhteydessä. Tai jättää kokonaan pois jos vainaja ei kuulunut kirkkoon.
Vierailija kirjoitti:
Eli hommaa arkun ja kiven? Muita kuluja ei ole jos ei halua muistotilaisuutta järjestää ? Ap
Ei ole. Tosin nuo juuri ovat ne kalleimmat.
Vierailija kirjoitti:
Eli hommaa arkun ja kiven? Muita kuluja ei ole jos ei halua muistotilaisuutta järjestää ? Ap
Eipä sitä kiveäkään ole pakko hommata.
Hautausmaita hallinnoi seurakunnat, selvitä sieltä, miten hautapaikka hankitaan ja mitä maksaa (jollei sellaista jo ole tiedossa). Polttohautaus kaikkineen saattaa tulla halvemmaksi, tuhkat esim. uurnalehtoon.
Ei tarvitse järjestää hautajaisia. Tuttu kielsi hautajaistestamentissa hautajaiset ja hautakivet ja halusi vain tuhkat heitettävän hänelle tärkeään paikkaan.
Tuhkauksessa ei tarvita kallista arkkua, kannattaa kilpailuttaa hautaustoimistotkin koska useissa on jo myynnissä kartonkiarkkuja tuhkausta varten.
Vierailija kirjoitti:
Onhan kai kirkkoon kuuluva haudattava kirkkomaahan ja omaisille se kuuluu. Arkun ja hautakiven hankkiminen.
Ei ole pakko jätjestää yhtään mitään. Jos ei halua eikä voi.
No ehkä mutta ei hautakiveä ole mikään pakko ostaa jos ei tahdo! Tai ei ole varaa maksaa tuhansia euroja kivenmurikasta.
Kukin tyylillään.
nii ja kaikki menothan on siitä vainajan perikunnan kassasta. JA jos ei ole rahaa niin voi hakea sosiaalitoimesta harkinnanvaraista toimeentulotukea,siis itselleen jos ei ole tuloja sullakaan. Kysy sewurakunnasta ja sos toimesta
Kiitos asiallisista vastauksista. Ap
Vanhempani eivät halunneet hautajaisia eikä muistotilaisuutta. Kirkkoon eivät kuuluneet. Polttoarkku, tuhkaus ja seurakunnan toimesta sirottelu muistolehtoon.
Minkäänlaisia hautajaisia ei ole pakko järjestää missään.