G: Silja vai Viking + perusteluita (ov)
Olisi tarkoitus kesällä risteillä oikein viimeisen päälle tukholmaan miehen kaa ku saadaan lapset hoitoon. Jos en nyt ihan sviittiä varaa, niin sellaisen isos luksushytin kuitenkin ja safkat a la cartessa.
Kertokaas kokemuksianne helpottamaan laivan valintaa? Ruoka? Hytit? Viihde? Saunat? Kampaajat ym palvelut?
Haluaisin niin että tämä reissu nyt onnistuis kun me niin harvoin päästään mihinkään.
: )
Kommentit (4)
viikkarilla on kyllä paremmat ruuat siitä ei pääse mihinkään. Et sen mukaan sit, mikä on tärkeintä matkassa.
Siljan pointseja myös keräillään meilläkin.
Ruoka sen sijaan on Vikingillä ehdottomasti parempaa. Buffetista en osaa sanoa, mutta a la cartessa siis. Food Gardeneiden alkupalapöytä on ihan järkyttävän paljon Siljan vastaavaa parempi. Moninkertaisesti hintansa väärti.
Myös Vikingin annokset ovat todella hyviä ja tasokkaita.
Palvelusta en osaa sanoa. En ole huomannut mitään eroa. Ainakin ravintoloissa ja kaupoissa ollaan molemissa ystävällisiä.
Jos menisin vaan pikaisesti lahden yli ja söisin ennen nukkumaanmenoa, valitsisin Vikingin, mutta jos laivalla on tarkoitus olla pidempään ja viihtyä muuallakin kuin syömässä, valitsen Siljan.
-hyttikäytävillä huomattavasti rauhallisempaa kuin siljalle
-buffet parempi
-parempi disco
lasten kanssa siljalla kivampaa
Tasokkaammat laivat
Ei niin teinimeininkiä
Slja klubi on kiva (pointseja kertyy ja sitä mukaa etuja)
...
ainut miinus on Siljan Tukholman pään sataman sijainti.