Eikös tuo ole aika reilu tarjous Postilta, että antavat kaikille kaksi vuotta aikaa löytää itselleen paremman työpaikan jos nykyinen ei kelpaa?
Kommentit (7)
Yleensä kyllä on ihan määräämättömästi aikaa etsiä itselleen parempi työpaikka, jos nykyinen ei miellytä.
Vierailija kirjoitti:
Yleensä kyllä on ihan määräämättömästi aikaa etsiä itselleen parempi työpaikka, jos nykyinen ei miellytä.
Joo, mutta ei niin ette palkka juoksee samalla kun etsii.
Onko sitä sitten rajoitettu aikaisemmin?
Kait se Medialiitonkin työehtosopimus joskus menee umpeen? Luulisi että Pau saisi neuvoteltua paremman sopimuksen siiheksi?
Viime viikolla oli kielitoimistolta tullut uusi ohjeistus tuohon otsikossakin näkyvään kirjoitusasuun. Tästä eteenpäin minimietäisyys näiden kahden sanan välillä missä tahansa kirjoitetussa tekstissä on vähintään:
"Posti"
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
"Reilu"
Täyttä paskaa koko homma. Valtio pesee kätensä omistamastaan firmasta. Sen olisi pitänyt vähentää osinkojen tuloutusta Postista ja pitää työntekijöiden palkat ennallaan. Vituttaa postilaisten puolesta mutta tuo osoittaa sen, miten valtio työnantajana kohtelee työntekijöitään. Ihan sama onko osakeyhtiö vai ei.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006236226.html