Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kari Tapion leffasta, miksi lapsia juopolle

Vierailija
16.09.2019 |

Tuli mieleeni leffan nähtyäni ja sen jälkeen keskusteluja kuultuani, lähinnä naispiirin kesken. Vaimon ihannointia sitkeydestä ja tarmosta, voi kuinkahan moni nainen Suomessa laittaa oman elämänsä perheen eteen ja kannattelee kaikkea, hoitaa lapset ja kodin ja kaikki asiat, kuinka se vaan niin monilla miehillä on tuo alkoholi, muuten hyviä miehiä, mutta se alkoholi.
Ja muutama näistä naisista itse samalla taustalla jossain määrin, ovat itse huolehtineet periaatteessa kaikesta, kun mies on mennyt miten on huvittanut.

Mutta itse mietin, että eikö yhtään käynyt mielessä, ettei alkoholiin menevän kanssa kannattaisi lapsia tehdä, että lopputulos voi hyvin todennäköisesti olla se, että itse hoidat ja kestät kaiken? Ehkä se ensimmäinen lapsi menisi vielä siinä toivossa, että isyyden myötä tulisi järki rillutteluun, mutta monesti ja näköjään niitä lapsia vaan tulee lisää vaikka miehen tavat alkaa olla tiedossa? Jälkikäteen kiillotetaan omaa sädekehää kun on kaikki hoidettu ja kestetty, kukaanhan ei ole kuitenkaan tilanteeseen pakottanut? Siis kai näitä naisia ajaa se jaksamaan, että lapsilla olisi ydinperhe ja lapset ensin kaikessa, mutta niin, olisiko pitänyt ajatella jo ennen niitä lapsia?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennen Eroaminen on ollut häpeä ja naiset ollut taloudellisesti miehestä riippuvaisia

Vierailija
2/2 |
16.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä. Ihmisillä on monia syitä käyttäytymiselleen. Ehkä oli kuitenkin rakastunut tähän mieheen ja halusi lapsia hänen kanssaan kaikesta huolimatta. Toisten elämää on aina niin paljon helpompi elää kuin omaa ja varsinkin jälkeen päin. Tuon tyyppinen juominen on ollut kuitenkin melkein maan tapa ihan viime vuosiin asti. Nykyään vähän ajatellaan että ei kai miestenkään nyt ole aivan pakko tuolla tyylillä juoda.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla