Missä nukutatte aluksi pienen vauvan?
Siis yöunista puhe. Pinnasänky on alkuun liian iso. Onko mitään kivoja uutuuksia esim. nettikaupoissa/ulkomailla? Antakaahan vinkkiä!
Onko huono, jos sänky on keinuva? Tottuuko vauva siihen, eli onko pinnasänkyyn siirtyminen sitten vaikeaa? Kokemuksia!
Kiitollisena!
Kommentit (27)
...joka oli uusimmassa Odotus-lehdessä? Kaverilla on sellainen ja on kovasti kehunut, että se on kätevä. Kehto keinuu itsekseen, jos vauva alkaa heräillä. Muistaakseni kaverini osti sen täältä:
http://www.iloinenmaapallo.fi/catalog/product_info.php?cPath=72&product…
Aika söpönen ja saa vauvalle " sisustettua" sellaiseksi pesäksi. Meillä on kolmas tulossa ja sänkyjä on vähän joka lähtöön. Silti tämä keskimmäinen nukkuu vieläkin nyt 2-vuotiaana välissämme, on nukkunut sairaalasta saakka. Nukkui 8-kuiseksi saakka lähes täydet yöt, parikuiseksi saakka heräsi 2 kertaa yössä syömään enkä aamuisin edes oikein muistanut, että syötiinkö yöllä, kun oli niin kätevää imetellä siinä vauvan vieressä. Ei välttämättä sovi kaikille, mutta meille on käynyt. Esikoinen nukkui pinnasängyssä toisella puolella makuuhuonetta, kun luulin, että " niin pitää tehdä" ja lattiaan tuli varmaan urat siitä ravaamisesta sinne sängylle tunnin välein... vauvat ovat tietty tosi erilaisia.
Meillä on nukkunu alusta asti pinniksessä eikä oo ollu yhtään iso. Voihan sitä laittaa nukkumaan vaikka äitiyspakkauksen laatikkoon. Siellä on varmaan sitä varten patja että voi käyttää ensimmäisenä sänkynä. Sen laatikon voi laittaa lattialle oman sängyn viereen taikka vaikka pinnikseen.
Miten se pinnasänky on aluksi liian iso? Katoaako vauva sängyn uumeniin vai mitä tarkoitat liian isolla?
Jotkuthan kyllä laittaa sen äitiyspakkauslaatikon pinnasänkyyn aluksi. En kyllä tiedä miksi.
nice-n-easy:
Pinnasänky on alkuun liian iso.
Meillä käytössä näppärä katosta riippuva kehto, jota voi aika ajoin pukata ja vauva viihtyy valveilla ja jo pian nukahtaakin. Ei ole silti vierottunut pinnasängystä...mutta äidin kainalo on kuitenkin se paras!
Laitan pojan tähän kehtoon, luen naistenlehtiä ja vauvalehtiä...ja välillä jalalla pukkaan vauhtia. Verrattoman kätevä! Tämä kehto toimii siihen asti kunnes vauva itse rupeaa kampeamaan ylös. Laitaa tällä punotulla kehdolla on mukavasti ja toimii valvottuna myös keinuna kun vauva istuu jo. Tämä on lainassa ystävältäni, joten ei valitettavasti omani. Malleja on muitakin myynnissä. Tämä minun on ostettu noin 7 v. sitten africa- tai kehitysmaakaupasta Hesasta. En tiedä onko vielä myynnissä. Voin laittaa kuvan jos laitat sähköpostiosoitteesi. Mutta siis en ole myymässä tätä!!!
http://www.babyidea.fi/vauvanhoidosta/amazonas/bambi.html
Aivan i-h-a-n-a! En luopuisi.
Ja tässä voi nukkua niin kauan kun vauva siihen mahtuu. Valjaat ylös nousemaan oppivalle. Suosittelen erittäin lämpimästi. : )
Senkin saa koristeltua ihan nätiksi reunasuojuksilla ja jostain saa ostettua myös keinuvat jalat, jolloin muuttuu ikäänkuin kehdoksi.
mammapakkauksen laatikon päälle laitetussa vaunujen kovassa kantokopassa. Se oli kätevästi hyvällä korkeudella, kun sängystä yöllä kurotti vauvaa viereen rinnalle. Ei tarvinnut nousta istumaan.
... kun pohdit: " Miten se pinnasänky on aluksi liian iso? Katoaako vauva sängyn uumeniin vai mitä tarkoitat liian isolla?"
Meidän vauva oli ainakin levoton, jos laittoi vastasyntyneenä pinnasänkyyn. Äitiyspakkauksen laatikossa tai rattaiden kopassa hän viihtyi pikkuisena paljon paremmin. Mummi sanoi suurperheen äitinä (olen kuullut monelta muultakin saman), että lapsi tuntee olonsa turvallisemmaksi kun on tavallaan pesä, missä nukkua. Siinä mielessä pinnasänky on vastasyntyneelle todella iso. Tuskin kukaan vastasyntynyt on kertonut onko asia näin ;) mutta paremmin ainakin meillä (ja monella muulla) on nukkunut aluksi pienemmässä sängyssä/kopassa/kehdossa/ kuin pinnasänky.
Vieressä samassa sängyssä nukkui toinen poika ihan alusta asti. Esikoinen nukkui pari ensimmäistä viikkoa enemmän pinnasängyn puolella " sivuvaunussa" (laita poistettu) kun jotenkin en vielä osannut ottaa ihan samaan sänkyyn niin pientä.
On turvallinen olo pienellä, ja helppo hoitaa yösyömingit.
yöunet kehdossa joka on kulkenut suvussa 1900-alusta asti. Oli helppo tehdä esim. keittiössä hommia kun kehdon sai siirrettyä sinne ja ohimennen tönäistä vähän vauhtia mistä molemmat lapsemme ovat kovasti tykänneet.
Eli semmonen " kehto/kori" , jossa jalaksien sijään pyörät. Semmonen pyöreä rottinki kori, johon tulee sit maahan asti ulottuva lakana, ettei pyörät näy, sekä söpö verho katos:)
Kokeileppa googlettaa stubenwagen tai mene www.ebay.de ja sit kaufen ja siitä valitset baby, josta aukeaa hirmu rimpsu eri kategorioita vauvan tarvikkeisiin, klikkaat vaan siitä stubenwagenin ja siitäpä ne sit aukeaakin..
löytyy siitä paljon muitakin IHANIA vauva sänkyjä ja kamaa=)
Pinnasängyn suuruudella tarkoitin, sekä sitä, että se on pienelle vauvalle suuri (voihan sitä peitoilla/laatikolla pienentää), mutta lähinnä sitä, että se ei mahdu makuuhuoneeseemme :)
Tai tunkemalla mahtuu, mutta ahdasta tulee.
Onko muita kokemuksia keinumallisesta? *nostaa*
Onko Amazonas Bambi sama kuin Amazonas Koala?
Mitä eroa?
Yksi mahdollisuus on vuokrata ekoiksi kuukausiksi kotiin Vaavi-sänky. http://www.vaavi.fi/ Sänky on pieni ja siinä on pyörät alla, joten sitä on helppo keinutella / kuljetella.
nice-n-easy:
Pinnasängyn suuruudella tarkoitin, sekä sitä, että se on pienelle vauvalle suuri (voihan sitä peitoilla/laatikolla pienentää), mutta lähinnä sitä, että se ei mahdu makuuhuoneeseemme :)Tai tunkemalla mahtuu, mutta ahdasta tulee.
Onko muita kokemuksia keinumallisesta? *nostaa*
Onko Amazonas Bambi sama kuin Amazonas Koala?Mitä eroa?
Bambi on kattokiinnitteinen ja toinen tulee vakiona lattiatelineellä. Bambiin tosin saa myös lisävarusteena lattiatelineen.
Täällä on aika hyvin kerrottu erot: http://www.villiankka.fi/riipparit.htm
Meillä on Koala, se on ihana!
Ensimmäinen ja nyt kolmas lapsi nukkui molemmat äippäpakkauksen laatikossa n. 2 kk, joka oli laitettu pinnasänkyyn.
Siitä saa kivan näköisen verhoilulla ja röyhelöreunuksella (niitähän myydään valmiinakin - meillä ompelin itse ekan, ja nyt teetin siskollani joka harrastaa paljon ompelua).
Mun mielestä tuo äitiyspakkauslaatikossa nukkuminen on jotenkin niin perinteistä :-), melkein instituutio. Vaikka se monien mielestä vähän outoa onkin (meidänkin isoveljet 12 ja 11 v. olivat ihan ihmeissään kun pakkaus tuli, kun kuulivat että aion laittaa vauvan nukkumaan siihen PAHVILAATIKKOON!)
Keskimmäisellä oli lainassa sellainen vauvojen pyörillä oleva korisänky, johon mahtui muistaakseni vajaa 1/2 vuotta.
Tyttö nukkui ekat kuukaudet vanhassa puukehdossa, joka on kulkenut suvussa yli sata vuotta. Ompelin siihen vain uuden verhoilun. Kehto on kaunis huonekalu ja toimi vauvalla mainosti, kunnes oppi itse kääntymään ja alkoi kolautella itseään laitoja vasten. Hyvä puoli oli kehdon mataluus, voi sängystä nousematta yöllä keinutella vauvaa uneen. Meillä ei ollut erityisiä vaikeuksia pinnasänkyyn siirryttäessä.
Moi
me ostimme oman sänkymme laitaan kiinnitettävän Baby bay sängyn, se on jotain 40cm x 80cm. Sängyn mukana tulee patja ja sängyn reunaa kiertävä pehmuste. Lisävarusteena saa myös sellaisen verhon. Minä muistan esikoisestani jota yritin nukuttaa ihan alkuun pinnasängyssä, kyllä se oli vähän liian avara vastasyntyneelle ja vauva nukkui rauhattomasti.
Minusta tämä babybay on kätevä, vauvalla on oma sokkelo mutta on kuitenkin ihan vieressä joka auttaa yösyötöissä.
En tiedä mistä näitä sänkyjä saa Suomesta mutta Saksassa ainakin Jaco-O myy ja toimittaa tietääkseni myös Suomeen.
Hinta on noin 180 eur ja sängystä saa myöhemmin tuoli-pöytäyhdistelmän sekä leveämmän penkin.