Näin tänää tuttavan (00) syntyneen pojan kaupassa vanhempien kanssa siviilivaatteissa eikö ole armeijassa? Vai vkonloppuvapaa
Eli sen piti alkaa kesällä.
En ole hyvissä väleissä tuttavan kanssa jotenka hän ei ole minulle kertonut mitään
Kommentit (16)
Voi olla ihan kummin vain. Miksi olet noin utelias? Eikö ole omaa elämää?
Armeijasta ollaan lähes joka viikonloppu lomalla. Oma poikani taisi olla koko vuoden aikana 3 viikonloppua kiinni.
Jos on armeijassa, niin viikonloppuvapailla sää käyttää omia vaatteita. Tai jos ei ole niiiiiin armeijahullu, että haluaa vapaillakin olla kurkkusalaatissa.
En ihmettele yhtään että ette ole hyvissä väleissä eikä hän kerro sinulle mitään. Teen ja teksin ihan samoin.
Tuon ikäisen pitäisi asua tiukasti vanhempien luona, eikä olla yötä pois missään vieraassa paikassa.
Kukapa tuollaisen uteliaan kyylän kanssa väleissä olisi.
Onpa yksinkertaista pohdintaa ap:ltä.
Asia on tarkoituksella poissa sinun tiedostasi ap ja ihan väkisin yrität jopa tämän palstan avulla saada lisä infoa asiasta.
Hae apua!
Vierailija kirjoitti:
Tuon ikäisen pitäisi asua tiukasti vanhempien luona, eikä olla yötä pois missään vieraassa paikassa.
Täällähän on palstamammoja, jotka ovat sitä mieltä, että lasta ei saa jättää yöksi yksin kotiin, ennen kuin lapsi täyttää 18 vuotta. Onneksi armeijassa ja tarvitse nukkua yksin, vaan tuvassa on parikymmentä kaveri turvana.
Asia toki selviää täällä av:lla kyselemällä, aivan niin kuin moni muukin ihmiselämän mysteeri.
Hämmästyn aina uudestaan ja uudestaan, millaisia ihmisiä maa päällään kantaa.
Ap, get a life.
Vierailija kirjoitti:
Armeijasta ollaan lähes joka viikonloppu lomalla. Oma poikani taisi olla koko vuoden aikana 3 viikonloppua kiinni.
Mitä? Oliko kirjekurssilaisen kirje kiinni?
Armeijan lomilla saa olla siviilivaatteissa, on saanut olla jo ties kuinka pitkään, ja lomia on nykyisin melkein joka viikonloppu. Joten ihan hyvin saattaa olla viikonloppuvapailla armeijasta.
No jos näit sen kaupassa, niin eihän se voi olla samaan aikaan armeijassa. Mieti hetki itsekin, oletko muka itse samaan aikaan kaupassa ja kotona?