Mitä tekisitte jos naapuriin muuttaisi perhe jossa terveet vanhemmat elävät tuella.
Kommentit (31)
Jos työnteon este haluttomuus niin hiljaiseen myyntiin.
Aika mahdoton juttu täällä.
Ei kukaan onneksi vuokraa täältä moisille.
Kokeilepa itse joskus, millaista on "elää tuella" ja kuinka helppo sitä ylipäänsä on saada. Voit yllättyä.
Mistä minä sen tietäisin?
Voihan tuossa vaikka sellainen perhe asuakin, mutta en minä kenenkään asioista tiedä. Asuinpaikkamme on hyvin väljää omakotitaloaluetta.
Joo, olin kahdeksan vuotta lasten kanssa kotona ja saimme lapsilisää ja kotihoidontukea. Mieheni oli töissä. Olimmeko pahiksia? :)
Menisin mölisemään postiluukusta "Menkää töihin!!!!"
Kjn he avaisivat oven ja kysyvät onko sinulla heille joku paikka kuk ovat viikon aikana hakeneet sataan työpaikkaan jälleen tuloksetta, mölisisin vastaukseksi vain "Menkää töihin!!!"
Ajaisin ne pois.
Varsinkin jos kyseessä olisi puoluetuki. :D
Itse asiassa en tiedä asuuko naapurustossa tukien varassa eläviä.
Saattaa elääkin, sillä paikkakunnalla on korkea työttömyysaste.
Kotona päivänsä viettävät terveen näköiset aikuiset saattavat olla työttömiä, tai etätyötä tekeviä, tai taiteilijoita, tai kotonaan tuöskenteleviä yrittäjiä, tai työkyvyttömyyseläkkeellä olevia, tai vaikka yötyötä tekeviä, tai jotain muuta.
Koska en seuraa naapureiden kulkemisia, en tiedä onko joku päivänsä kotona tai mitä naapurit yleensä tekevät.
No mut sehän ois kiva. Voitais tutustua ja pitää bileitä. Mekin ollaan mieheni kanssa Kelan vakiasiakkaita.
Ihmettelisin että miksi tiedän naapurin toimeentulosta ja tulonlähteistä enemmän kuin minulle kuuluu. Onko joku taho lipsauttanut työnsä kautta saatuja tietoja? Ehkä neuvoisin tätä uutta naapuria selvittämään onko hänen tietojaan katsottu vailla perusteita. Inhoan juoruilua.
Jatkaisin omaa elämääni. Eipä minua naapureiden tulot tai tuet kiinnostaa tai liikuta suuntaan eikä toiseen.
Epäilen että naapurini tekee salaa etätöitä kotonaan tai elää koroilla vaikka hän väittääkin maksavansa bemarinsa osamaksulla lapsilisistä ja toimeentulotuesta. Olisi muuten uskottavaa, mutta en ole koskaan nähnyt hänen lapsiaan.
Minulla alkaa mennä hermot alakerran tupakoivaan naapuriin. Ollaan miehen kanssa puhuttu, että ostetaan uusi asunto ja jätetään tämä vuokralle. Joku alkoholisti voisi olla hyvä vuokralainen, jos sossu maksaa vuokran.
No en varmaan mitään tavallisuudesta poikkeavaa. Enhän edes tietäisi heidän tulonlähteitään, ellei he siitä erikseen mainitsisi. Jos ihmiset pärjää sillä, mitä tulee, niin antaa mennä vaan.
Hankkisin ainakin korvatulpat että saisin öisin nukuttua.
Vierailija kirjoitti:
Hankkisin ainakin korvatulpat että saisin öisin nukuttua.
Onko sun kumppani kova kuorsaamaan.
En voisi käydä enää töissä! En kestä ajatusta, että palkastani siirretään heille ja joudun itse tinkimään.
Huolehtisin omista asioistani.