Onko fiinimmässä Pariisissa tai Lontoossa koirankakkaongelmaa?
Vai onko se vain suomalaisten ja tarkemmin sanoen palstalaisten lempipuheenaihe?
Kommentit (5)
Pariisissa koirankakkaongelma oli todella kamala vielä 1986 (sai hypellä. että pääsi katsomaan Eiffel-torniakin), mutta v. 1996 ongelmaa ei enää ollut ja syynä oli 100 frangin sakko jokaiselle, joka tavataan ulostavan koiran kanssa kaupungilla (ja joka ei siivoa jälkiä). Raha ratkaisee. Nykymenosta en tiedä.
Heh,
Pariisissa ei edes lasten leikkipuistoissa ole yhtään neliömetriä ilman koirankakkaa.
Täällä asun. Lontoosta en osaa sanoa mitään.
Ja jättäkää tuo "fiinimpi paikka" ihan pois keskutelusta. Täällä ei mikään muu ole fiininpää lasten kannalta kuin puetaan kyllä paljon kauniimpiin vaatteisiin kuin siellä kotosuomessa. Eipä näy riemunkirjavia legginsejä, addu-verkkareita ja printtipaitoja.
Mutta jos on valittava, niin ilman p-skaa leikkipuistoissa.
Nyt ehkä herää kysymys, että miksi täällä sitten lasten kanssa olen.
Miehen työn takia olen, mutta muutetaan takaisin Helsinkiin vuodenvaihteessa.
Lontoossa ei varsinaista ongelmaa ole, mutta menepä vaikka Brysseliin. Aivan järkyttävät määrät koirankakkaa kaikkialla.
Ainakaan Pariisissa kukaan ei siivoa koirensa p*skoja. Onhan se viihdyttävä kävellä uusilla kengillä suoraan "liukumiinaan".
Been there, done that.
Joo, ei ole. Koirat on umpioita kaikkialla muualla paitsi Suomessa.