Työsopimus
Hei osaako joku auttaa. Minulla muuttuu työaika liukuvaksi yleistyöajaksi. Teen pian uuden määräaikaisen työsopimuksen. Merkataanko työsopimukseen yleensä tietoja kiinteästä työajasta ja liukumarajoista? Minun on pitänyt olla töissä aina tiettyyn kelloon asti niin haluaisin jonkun todisteen, että lupa käyttää liukumaa. Kiitos
Kommentit (5)
Liukumista on tosiaan erilaiset säännöt eri työpaikoilla.
Lisäksi joissakin paikoissa liukumat saattavat koskea vain vakituista henkilökuntaa.
Ota selvää, miten toimitaan sinun työpaikallasi, yleispätevää neuvoa ei täällä voi antaa.
Jos ei työsopimukseen kirjata, niin jollain tavalla sinulle kuitenkin pitää kertoa, missä rajoissa on mahdollista liukua. Esim. omassa työssäni olisi suotavaa olla paikalla klo 9 ja 15 välisenä aikana, poikkeustapauksissa voi liukua enemmän.
Ei meillä ole sopimuksessa liukumasta mitään, asia on erikseen kerrottu intrassa henkilöstöpäällikön allekirjoittamassa ohjeessa. Eikä meillä ole kaikilla lupaa liukumaan kaikkina päivinä, osa on vuorollaan töissä klo 16.15 asti, vaikka olisi aamulla tullut töihin klo 7.