Kilohinnan merkitys?!
Mulle ei siis ihan aukee tää kilohintajuttu. Oon aina miettiny et miten joku esim 2kiloo peunoit kilohinnal 2 euroo maksaa 4 euroo ja sit kaikki sanoo et se on halvempi ku 1 kilon säkki kilohinnal 3 euroo?! SE 1 KG SÄKKIHÄ ON HALVEMPI!!!!! JOKU NYT SELITTÄÄ MULLE ET MITEN
Kommentit (4)
2 x 1 kg perunoita a' 3 euroa/kg = 6 euroa
1 x 2 kg perunoita a' 2 euroa/kg = 4 euroa
Samalla rahalla saat vähemmän, jos kilohinta on suurempi. Toki pienempi paketti voi maksaa vähemmän kuin isompi, mutta jos 1 kpl 2 kg säkkejä maksaa 4 €, niin 2 kpl 1 kg säkkejä maksaa yhteensä 6 euroa. Kummassakin tapauksessa saat 2 kg perunoita. Ja vaikka ostaisit vain sen yhden pussin kerrallaan, joudut pienemmän pussin valitessasi ostamaan uuden pussin aiemmin kuin jos ostaisit suoran 2 kg säkin.
Mees takas tunnille, ei kai alakoulussa saa koulupäivän aikana käyttää kännykkää?
Huono :) Yritä jotain muuta.