Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletko sinäkin kaltaiseni ihmis"vihaaja"?

Vierailija
12.08.2019 |

Mm. sukulaisten tai appivanhempien kanssa ei kiinnosta jutustella edes kohteliaasti niitä näitä, joten en tee sitä. En tunne mitään omantunnontuskia tästä. Lähes kaikki muutkin ihmiset lukeutuu samaan kastiin joitain harvoja ja valittuja lukuunottamatta.

Ihmiset sinänsä kiinnostavat, mutta niiden kanssa ei jaksa olla tekemisissä enkä tunne tarvetta viihdyttää tai miellyttää ketään.

Vihaaja lainausmerkeissä, koska ei tämä oikeastaan mitään vihaa ole vaan välinpitämättömyyttä. En sitten tiedä onko mulla joku persoonallisuushäiriö vai mitä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä olen omalla tavallani. Toivon kaikille hyvää, mutta olen pettynyt niin itseeni kuin suureen osaan ihmisistä. Ihminen pedoista pahin.

Vierailija
2/4 |
12.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitenkään poikkeuksellista. Voisihan sitä pakottaa itsensä kiinnostumaan, löytää jonkun näkökulman että olisi aidosti kiinnostunut ja arvostava. Koska varmaan he ovat.  Onneksi oma tylsyys pelastaa ettei tarvitse.  

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tavallaan joo. Inhoan varmaan arviolta 95% tuntemistani ihmisistä. Muutamien läheisten kanssa voin jutella ihan ongelmitta ja olla väleissä.

Terveisin Naispelko26

Vierailija
4/4 |
12.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama homma. Kutsun itseäni "ihmisvihaajaksi" toisinaan vaikken oikeasti tunne varsinaista vihaa, enemmänkin pettymystä muita kohtaan. Enimmäkseen siitä ettei joillakin ole edes perus käytöstapoja tai sitten ei osata kunnioittaa muita ihmisiä. Vain harvat ihmiset pääsevät lähelleni ja heitä todellakin rakastan . Loput ovat roskaa.  Jos minulla ei olisi ollenkaan odotuksia muita kohtaan niin pettymyksiä ei olisi varmaan niin paljon mutta miten muilta ei voi odottaa edes perus käytöstapoja? Maailmahan on siinä mielessä aivan toivoton jos ei voi vähänkään odottaa muilta mitään? :D itse pyrin aina kunnioittamaan muita

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän yhdeksän