Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomalaisten sisäsiittoisuus

Vierailija
02.08.2019 |

Äitini suku on kotoisin Keski-Suomesta. Äitini on tehnyt nyt sukuselvitystä ja olemme sukua mm. Teuvo Hakkaraiselle. Kävi myös ilmi, että äidin suvussa kaikki ovat sukua toisilleen. Esim. äidin mummo ja pappa olivat serkuksia ja äidin isotäti ja hänen miehensä olivat pikkuserkuksia. Äidin vanhemmatkin ovat viereisistä kylistä ja käsittääkseni jotain sukua (3 tai 4 polvea ylöspäin) toisilleen.

Meillä on suvussa paljon sairauksia ja nyt viime aikoina on tullut ilmi, että meidän suku (myös sinä, Teuvo Hakkarainen!) kantaa näitä geenivirheitä, mistä on ollut viime aikoina myös mediassa juttua.

Haluaisin nyt tietää onko teillä muilla tiedossa tällaisia omasta suvusta ja onko tämä kovinkin yleistä. Ainakin tämän meidän suvun sukuselvityksen perusteella meidän suvussa se on yleistä.

Ja voin tässä samalla mainita, että herra Hakkaraisen suvussakin on tätä sisäsiittoisuutta.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla