Apua iphone 7 käyttöön
Hei
Olen hankkinut ensimmäisen iPhoneni. Se on käytetty, käyttöohje puuttuu. En löydä mitään internetselainkuvaketta enkä Apple Storea. Safarin kuvakkeen kai pitäisi olla kompassin näköinen. Mistä saan sen, miten siis pääsen puhelimella nettiin? Mobiilidatayhteys on, samoin Wi-Fi on, mutta kuinka saan selaimen auki?
Kiitos!
Kommentit (24)
Vedä se vessanpytystä alas.
Pashan myivät.
Se nettiselainkuvake on luultavasti ihan alarivissä. Siinä missä on puhelimen kuva myös. App store on sininen jossa valkoista tekstiä.
Jos et löydä kuvakkeita niin mene ekalta sivulta (ruudulta) vielä yksi sivu vasemmalle niin sieltä löytyy ylhäältä hakukenttä. Voit kirjoittaa siihen app store niin se löytää sen sinulle. Sama safarin tai minkä tahansa muun kanssa.
Alhaalla puhelimen luurin kuvan vieressä ei ole nettiselaimen kuvaketta, myös etsi-toiminnolla en löydä App Storea enkä nettiselainta. Tekstiviestin kautta löytyy App Storen messengertarroja, mutta en pääse siitäkään varsinaiseen App Storeen.
Nyt löysin hakukentän ekalta sivulta. Siihen tulee rivit Etsi verkosta, Etsi App Storesta (ja Etsi kartoista). Kun napauttaa rivejä, ei tapahdu mitään. Millä tavalla pitäisi napauttaa vai mistä kyse?
Kirjoitat siis siihen mitä haluat etsiä. Eli minkä apin.
App store = avaa sinulle app storen
Safari = avaa sinulle sen nettiselainapin
Et siis siihen kirjoittele mitään ”mitä ruoaksi tänään” vaan etsit niitä appeja nimellä. Samalla näet sitten minkä näköinen appi on jolloin voit etsiä sitä helpommin ruudulta.
Selkeästi app store sinulla on kun se ehdottaa etsimään sieltä jotain.
Pääsen siis iMessagen Appstoreen, mutta sieltä löytyy vain jotain safariaiheisia tarroja, ei itse selainta tai varsinaista appstorea
Jokaisessa iPhonessa on automaattisesti app store.
Mutta. Olethan rekisteröinyt iPhonen jo puhelinnumerollasi ja luonut Apple id:n kun avasit puhelimen ensimmäistä kertaa. Et voi käyttää puhelinta laisinkaan ilman näitä edellä mainittuja ja silloin ei app storeakaan löydy. Pelkkä simmi sisään ja puhelin päälle ei toimi iPhonessa. Se pitää rekisteröidä ja luoda oma Apple id ensiksi kun puhelimen ottaa käyttöön.
Puhelin on todennäköisesti rikki. App Storen tai Safarin poistamisen ei pitäisi edes onnistua; ainakaan tavanomainen sovellusten poistomahdollisuus ei toimi näihin kumpaankaan.
Vastaus 9 kuulostaa oikealle! t. 10
Kuten onkin jo sanottu:
1. Oletko rekisteröinyt puhelimen + luonut Apple ID:n? Jos olet niin...
2. Keneltä ap ostit puhelimen? Vaikuttaisi siinä tapauksessa rikkinäiseltä.
Epäilen kyllä lähinnä kohtaa 1. Puhelin myyty avonaisena mutta kaikki tiedot poistettuna ja ap ei ole tajunnut rekisteröidä sitä uudelleen.
Olen rekisteröinyt ja tehnyt apple id:n. Rekisteröinnissä tuli jokin virheilmoitus, mutta sitten se kuitenkin meni eteenpäin. Pystyn soittamaan puhelimella, lähettämään tekstiviestejä ja ottamaan kuvia. Puhelin ei löydä vanhoja yhteystietojasi ( sim-kortille aiemmassa Android-puhelimessa tallennettuja puhelinnumeroita)
Luultavasti meni kuitenkin pieleen koska ei löydä App Storea (ja tuskin itunesiakaan).
Rekisteröi uudelleen.
Jos ei millään auta mene puhelinta myyvään liikkeeseen Elisa/Telia-kaupat, verkkokauppa.com, expert, itapsa jne ja pyydä apua. Yleensä aika kivasti nuoret tytöt/pojat siellä auttavat oli ostanut puhelimen mistä vaan.
1. Minulla näkyy puhelimen asetuksissa Apple id:nä sähköpostini, ja nimenä nimimerkkini. Kai silloin rekisteröinti on onnistunut?
2. Ostin puhelimen Amazon.de:stä
Miten puhelin rekisteröidään uudelleen?
Vierailija kirjoitti:
1. Minulla näkyy puhelimen asetuksissa Apple id:nä sähköpostini, ja nimenä nimimerkkini. Kai silloin rekisteröinti on onnistunut?
2. Ostin puhelimen Amazon.de:stä
No se ei ole renisteröitynyt kuitenkaan puhelimellesi. Ehdotan että otat tänne yhteyttä (tietokoneella) ja pyydät apua: https://getsupport.apple.com/
Nettiyhteyshän sinulla jotain kautta on kun täällä nettaat.
Joo kiitos
Minulla on nettiyhteys tabletissa
Lukaisepa myös tämä: https://discussions.apple.com/thread/5531501?answerId=23686990022#23686…
Heip, apua kiitos