Onko oikeasti ihmisiä, jotka eivät tiedä, ettei junien ikkunoita saa auki
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006186186.html
Tulee mieleen osasta kommentteja joku keski-ikäinen ylimielinen äijä, joka aina liikkuu omalla autolla. Mielikuvat junista armeija-ajoilta 1970-luvulta, jolloin ristiveto tuuletti junaa kesällä.
Kommentit (8)
Käytössä olevasta kalustosta Dm12, Sm2 ja siniset vaunut ovat sellaisia, että niistä saa ikkunat auki.
Oikeasti on. En minäkään tietäisi, että ei nykyään voi avata jos en olisi matkustanut kesähelteellä sitten opiskeluvuosien jälkeen. Niissä vanhoissa sinisissä voi, mutta niitä ei taida olla enää liikenteessä.
Viimeksi tänään matkustin junalla josta saa ikkunat auki.
Ihan vtun idiooottimaista jos junasta ei saa ikkunoita auki, tällasella helteellä.
Vierailija kirjoitti:
Ihan vtun idiooottimaista jos junasta ei saa ikkunoita auki, tällasella helteellä.
Niissä on jäähdytysilmastointi ja jos olisi avattavat ikkunat niin joku pösilö ne avaisi kuitenkin ja päästäisi kuumaa ulkoilmaa sisään.
Varmasti löytyy myös joku joka ihmettelee miksei lentokoneen ikkunoita saa auki😁
Matkustan töihin ja töistä pois junavaunussa, josta saa ikkunat auki. Kyllä niitä edelleen on liikenteessä.
Olis painajaismainen tilanne kuumas vaunus, ei pääse vessaan, ei juotavaa, happi loppuu...