Leposyke 43, onko vaarallista?
Tiedätkö oman leposykkeesi? Olis kiva tietää muiden leposykkeitä ihan vertailun vuoksi.
Kommentit (14)
90 on kyllä hemmetin korkea leposyke, lähempänä normaalia tuo 43 on.
Itsellä vaihtelee, yleensä n. 50-60
Mulla on ihan sama leposyke ja olen saanut siitä positiivisia kommentteja lääkäreiltä. 90 on ihan mielettömän korkea leposyke.
43 on urheilijan leposyke. 90 sairaan ihmisen. 50-60 normaali.
Mulla on leposyke 108
.kärsin anemiasta ja raudanpuutteesta mutta lääkärin mukaan tämä on ihan normaalia.
Ns terveenä leposyke 58.
Leposykkeeseen vaikuttavat asiat ovat perimä, fyysinen kunto, terveydentila, lääkitykset ja nautintoaineet.
Leposyke 43 voi liittyä erittäin hyvään fyysiseen kuntoon, anoreksiaan tai laiskaan sykkeeseen. Ja sitten siihen perimään.
Itselläni oli nuorena vuosia leposyke tuota luokkaa ja matalampikin. Olin hoikka, hyvässä kunnossa, urheilin, ja myös vanhempieni sykkeet olivat ikä huomioon ottaen rauhalliset (luokkaa 55 - 65 tuolloin). Nykyään kuusikymppisenä leposykkeeni on n. 55 - 60. Kahvi tai alkoholi nostaa sykkeen nopeasti, samoin raskas ateria.
Iäkkäällä ihmisellä syke voi laskea kun sydän vaan ei jaksa enää lyödä. Tähän saattaa liittyä hengästyminen rasituksessa, voimattomuus, rytmihäiriöt.
Jos olet nuorehko ja muuten terve, on leposykkeesi ihan normaali.
Ihmisen normaali pulssi on hyvin yksilöllinen, mutta tyypillisesti leposyke vaihtelee 40−90 välillä.
Juuri tuossa keväämmällä oli muista syistä jatkuva sykkeenseuranta päällä viikon verran (palautumisanalyysiä siis tehtiin, kun urheilen jotakuinkin tavoitteellisesti, vaikken huipulle olekaan pyrkimässä). Samalla tuli leposykekin määritettyä - oli 38. Minulla tuon matala leposyke selittyy paitsi urheilulla, myös perintötekijöillä. Eli isällänikin on luonnostaan aina ollut matala leposyke (45 pintaan), vaikkei ole koskaan varsinaisesti mitään säännöllistä urheilua harrastanut. 43 ei ole mitenkään huolestuttava, vaikket olisikaan kestävyysurheilija. Todennäköisesti siinä tapauksessa on perintötekijöistä johtuvaa, mutta tuo ei ole lähelläkään niitä rajoja, joissa leposykkeen alhaisuudesta voisi tulla mitään haittoja.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on leposyke 108
.kärsin anemiasta ja raudanpuutteesta mutta lääkärin mukaan tämä on ihan normaalia.Ns terveenä leposyke 58.
syö verilettuja.maksamakkaraa.pinaattia.persiljaa.ruisleipää .
43 menee vielä normaalin rajoissa, varsinkin jos urheilet kestävyyspuolella paljon. Muita syitä voi olla esim anoreksia. Itsellä leposyke n. 55, olen nainen.
Mulla oli jotain 40, kun puolimaraton meni 1:40 ja 10 km n. 45 min.
Nyt varmaan 60...saattais mennä puokillakin 2 h.
Nim. 10 kg lisää.
Normaalilla ihmisellä ok leposyke on jotain 60-70. Lääkärissä käynti voisi olla tarpeen viidenkympin kieppeillä ja alle tai 80 hujakoilla ja yli.
Minulla se 65-75. Millä mittaat sykettä? Jos rannekellolla, niin varmista, että se on tiukasti kiinni. Ei saa heilua.
Jos olet hyvävointinen, ei ole yhtään mitään syytä huolestua. Itselläni leposyke myös alhainen.
Menisin kyllä lääkärin juttusille, ittellä siellä 90 tuntumassa ja se normaali