Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä tehdä, kun ainoa "tukihenkilö" yksinhuoltajalle on ex-puoliso?

Vierailija
01.06.2019 |

Erosin väkivaltaisesta, vaikealuonteisesta exästäni ja molemmat lapset ovat ns. erityislapsia (tuen piirissä). Käyn kokopäivätöissä ja välillä päiväkotijuttujen ja typb yhteensovittaminen tuntuu jo itsessään aika tiukalta ajallisesti.

Ennen eroani vanhempani ja paras kaverini lupasivat tukea minua henkisesti, kun jään yksin ja kannustivat minua eroamaan. Kuitenkaan vanhempani eivät pyynnöistäni huolimatta käy kylässä muuten kuin lasten synttäreillä korkeintaan. He eivåt ole lainkaan aiempaa aktiivisempia. Paras ystäväni ei jaksanut enää angstaamistani ja katkaisi välit minuun.

Ainoa ihminen, jonka kanssa olen luottamuksellisesti tekemisissä on se sama väkivaltaisesti (tosin enää sanallisessa muodossa) käyttäytyvä exäni. Mikä voisi auttaa tilanteessani, kun töissä on tietyt vaatimukset ja haluaisin joskus saada aikuista juttuseuraakin (muutakin kuin työasiat)? Joskus auttaisi sekin, jos joku aikuinen voisi olla toisen lapsen seurassa vaikka esim. 3-4 tuntia viikossa. Ystävien löytäminen aikuisena on lähes mahdotonta ainakin minulle ja olen ujokin.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
01.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset ovat ylivilkkaita ja hieman haastavasti käyttäytyviå, mikä aiheuttaa sen, että heidän kanssaan on hieman vaikeampaa mennä erilaisiin tapahtumiin ja haastavammassa tilanteessa olisi parasta, jos olisi toinenkin aikuinen mukana.

Muutenkin toki olisi kivaa, jos olisi joku aikuinen omanakin seurana. Lisäksi en usko, että voin löytää erityislasten vanhempana ketään puolisoakaan vuosikausiin. Myöskään vanhempani eivät osin samasta syystä jaksa viettää aikaa luonamme.

Lisäksi erityisesti äidilläni on ajatus, että mun pitäisi olla mahdollisimman itsenäinen ja riippumaton hänestä, joten hän ei pidä järkevänä oman aikuisen lapsensa perheen tukemista edes siten, että joskus pitäisi yhteyttä tai tukisi henkisesti tai jopa auttaisi lastenhoidossa.

Vierailija
2/3 |
01.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No voi sun helvetti.

Ei sulle mutta noille läheisilles.

Vaan on toi niin nähty: eron jälkeen olen ollut itsekin tosi yksin, ja juuri noista syistä.

Tai no, mulla meni siihen että vanhemmat kohtelivat kuin mielenterveyskuntoutujaa eli ehdottivat kaikenlaista käytännön asioiden hoitoa kun olisin tarvinnut enemmän sitä läiheisyyttä ja tukea muuten.

Tää on vaikea ratkaista tää aikuisyksinäisyys, muuten ehdottaisin vaikka treffejä mutta kun en kestä muiden haastavia ipania yhtään, enkä oikein ihmisiäkään :D

Mutta tällein etäältä: kovasti tsemppiä sinne. Yritä löytää useampia ihmisiä joihin tukeutua jotta paine yhtä kohtaan ei olisi niin raskas, ja määritä exälmesi selvät hyväksyttävän käytöksen rajat. Jos se ylittää ne niin vetäydy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
01.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hae Mll tukihenkilöä. Liity pienperheyhdistykseen.