Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uskonnon pakkosyöttö jatkuu kouluissa

Vierailija
28.05.2019 |

https://yle.fi/uutiset/3-10798749

Hämmästyttävää on se, ettei koulussa osata vieläkään viettää juhlia ilman uskonnollista pakkosyöttöä: kaikki kirkossa tapahtuva on uskonnon julistamista. Korvaava ohjelma eristää kirkkoon kuulumattomat yhteisöstä. Miksei tätä saada korjattua edelleenkään? Kouluissa on uskonnollisia aamunavauksia: miksi? Jne. jne. Kirkkoon kuulumattomat tehdään silmätikuiksi sekä oppilaiden että opettajien puolella. Itse kuulun kirkkoon, mutta uskonnon harjoittaminen ei kuulu peruskoulun opetussuunnitelmaan edes uskonnon tunnilla!!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
28.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta tuon pitäisi olla irtisanomisen peruste. Rehtori ei saa väärinkäyttää virka-asemaansa omien näkemystensä juurruttamiseen. Koulun tehtävä on opettaa mitä opetussuunnitelmassa sanotaan.

Vierailija
2/4 |
28.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli ei ole mitään hajuakaan mitä linjaa siellä koulussa tuossa tapauksessa vedetään, eikö niin?

Erittäin huolestuttavaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
28.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihme touhua, ettei asialle voida tehdä muuta kuin odottaa rehtorin jäävän eläkkelle!

Vierailija
4/4 |
28.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuollaisesta joutui oman lapseni koulun rehtori viime lukuvuoden aikana tilille. Aiemmin ei ikinä ole "tarjottu" vaihtoehtoista ohjelmaa uskonnollisten ohjelmien (joulu- ja kevätkirkot, seurakunnan vierailut jne), viime lukuvuonna sekin sitten tapahtui. Ja alue, missä asun, on kirkkokunnan suhteen varsin homogeeninen: varmasti reilusti yli 90% jonkun uskontokunnan jäsenistä on ev.lut-kirkkoon kuuluvia, vain hyvin harva kuuluu muihin kirkkokuntiin. Suurin osa ei-evluteista siis täällä päin on kirkosta eronneita / ei kastettuja. On siis varmaan "aina ollut tapana" nämä uskonnolliset tilaisuudet, eikä ole herätty siihen, että maailma on muuttunut.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan yhdeksän