Perintätoimisto ja kadonnut maksusuoritus! Osaako joku auttaa?
Minulla on maksusuunnitelma erääseen perintätoimistoon. Yhdessä kuussa huomasin, että olen maksanut summan vahingossa kaksi kertaa ja toimitin kuitit kyseiseen firmaan. He ovat nyt kolme kuukautta ”tutkineet” asiaa, eivätkä löydä ylimääräistä suoritustani.
Pitääkö seuraavaksi ottaa yhteyttä pankkiin? Suoritus on 100% varmasti maksettu oikealle tilille ja oikeilla viitteillä. Miten 100e voi kadota kuin tuhka tuuleen?
Kommentit (4)
Ja kuinka ylipäätään jonkun firman tilille voi tulla ylimääräistä rahaa, ilman että kukaan tutkii mistä se on peräisin? Eikö yksityishenkilökin ole velvoitettu palauttamaan tililleen virheellisesti maksetut rahat? Ap
Jos on sama summa ja sama viite, siilä kuitataan seuraava kuukausi.
Vierailija kirjoitti:
Jos on sama summa ja sama viite, siilä kuitataan seuraava kuukausi.
No eipä kuitattu, koska väittävät että eivät löydä toista suoritusta. Tuntuu kyllä ihan käsittämättömältä. Jonnekinhan ne ylimääräiset summat tiliöidään ja ilmeisesti vielä tutkimatta, koska olen maksanut oikealla viitenumerolla. Ei luulisi olevan kovin vaikeaa katsoa, mihin ylimääräinen suoritus liittyy.
Olen toki ottanut yhteyttä pankkiinkin nyt.
Ap
Pankkiin, juu. Mitä pikemmin, sen parempi.