Vahvistuskoodi
Mitä tarkoittaa postin VAHVISTUSKOODI? Minulle tuli tänään tekstarina 3 viestiä, joissa 3 eri vahvistuskoodia postilta eikä mitää muuta. En ole tilannut mitään postitse.
Kommentit (9)
Kiitos vastauksesta, niin pitänee tehdä. Ajattelin, että tämä on taas jokin uusi huijausmuoto.
Huijaus on, tästä oli juuri hiljattain iltapäivälehdessä juttu. Älä klikkaa mitään!
Tässä pari juttua juttu Postin nimellä tulevista huijausviesteistä:
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000006013607.html
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000005953234.html
Eniten minua ihmetytti se, että minulla on salainen puhelinnumero, jota ei ole annettu postille missään vaiheessa. Käytän siis yleiseen asiointiin toista puhelinta. Mistä tämä yksityisnumero on vuotanut huijareille? No, käyn näyttämässä viestit huomenna postissa,
Miksi sä niitä postiin menet näyttämään. Postin nimissä tehty huijaus, jolla ei ole mitään tekemistä postin kanssa.
No, kai se on hyvä postinkin tietää, jos heitä käytetään siinä välikätenä. Halutessaan voivat antaa asian poliisille. Minäkin voin antaa, jos siihen on aihetta ja kai se on tärkeä varoittaa ihmisiä.
Joo, kävin tänään postissa. Ei ole heidän lähettämä tämä "postin vahvistuskoodi", on kuulemma taas uusi tapa huijata.
sain 23.07 Postilta? viestin jossa luki vahvistuskoodisi on ++++++?
Mitään muuta siinä ei lukenut?
Outoa. Tosi outoa, en ole törmännyt tälläiseen aiemmin. Ota selvää postista.