Metrossa pitäisi olla penkin välissä erottava seinä
Koska joskus tuntuu siltä ettei ihmiset ymmärrä kuinka lähelle toista on hyvätapaista istua. Kun joskus ikkunapaikalla istuu niin ei voi kuin ihmetellä miksi viereen tulevan pitää istahtaa aivan kiinni minuun. Ei tulisi itselleni mieleenkään tehdä samoin. Siksi tuollainen penkin kahtiajako olisi mukava. Jos ei mahtuisi sinne ikkunan ja jakajan väliin voisi sitten istua käytäväpaikalla takapuoli osittain penkillä.
Kannatatteko?
Kommentit (12)
Paksuissa talvivaatteissa vielä ok. Ei varsinkaan kesäisenä ole kiva jos jonkun jonkun tuntemattoman nihkeä paljas iho osuu minuun.
No ei niin mitään väliä, jos joku istuu viereen. En kannata mitään väliseiniä...
Miksi metron pitää olla rakennettu sellaiseen paikkaan, jossa on muita ihmisiä?
Only in Finland. Tämäkin varmaan jossain "täpötäydessä" Helsingin metrossa.
Riittäisi, jos siinä penkkien välissä oli kymmenen senttiä korkea "seinän" pätkä, se jo estäisi näitä leveitä kuljetuksia istumasta osittain vieruskaverin puolelle.
Vierailija kirjoitti:
Only in Finland. Tämäkin varmaan jossain "täpötäydessä" Helsingin metrossa.
En mä häpeä suomalaisuuttani. Eiköhän jokaisella kansalla ole omat omituisuutensa.
AP
Niin tai se ois hyvä jos jokaiselle matkustajalle ois oma metro
Kokeile ihan suusanallisesti huomauttaa, tai vaihda paikkaa jos mahdollista.
Lapsena sain aggressiivisen humalikon kylkeeni, vaihdoin vastakkaiselle penkille ja sitten sainkin Itikseen asti kuunnella kuinka olen samanlainen pa*** kuin sen oma tytär.
Hävetti, mutta onneksi näin aikuisena ymmärrän että se häpeä ei kuulunut minulle.
Jos joku on tukevampi, niin on hyvätapaista antaa tukevammalle sen verran lisätilaa kjin nyt on vaikka ikkunaseinään nojaamalla mahdollista.
Mutta jos se tukevampi on sorttia päällenojaaja niin ei sellaista tarvitse sietää, vaan voi huomauttaa ja jos tilanne ei korjaannu, vaihtaa paikkaa.
Kyllä jokaisella pitäisi olla oma metrolinja ja oma metro.
Tälläsiä yksityisyyden tarpeita varten on olemassa sellainen keksintö kuin oma auto.
Vierailija kirjoitti:
Tälläsiä yksityisyyden tarpeita varten on olemassa sellainen keksintö kuin oma auto.
Miten se olisi kovinkaan yksityistä jos seinä olisi esimerkiksi 30 cm korkea?
En kannata, ei minulla ole mitään muita ihmisiä vastaan.