Tunnen suurta katkeruutta muutamaa ihmistä kohtaan
Se heräsi ny. Ex-miehestä erosin 15v sitten. Nyt iski viha ja katkeruus. Samoin muutamaa lähimmäistä kohtaan. Mistä tämä kielii? Olenko ollut liian kiltti ja tukahduttanut omat tunteeni?
Kommentit (4)
Miksi emme tuntisi myös vihaa perässä räksyttävästä ongelmaisesta naikkosesta? Aivotoiminta vauvelista ja/tai teinimamista.
Minulla sama ongelma. Koko elämäni olen myötäillyt, tehnyt kuten muut haluaa, ja auttanut kiltisti.
Mutta viime vuosina on alkanut nousta katkeruus, kun nämä ihmiset eivät pidä minua yhtään arvossa. Tajuan järjellä ettei kaikki tekemäni ole heille arvokasta, eivätkä he näe asioita samoin, mutta silti: ottaa päähän.
Niinpä olen pikku hiljaa heittäytynyt aina vain itsekkäämmäksi, enkä enää tee kuin minimin, mitä tulee muiden auttamiseen. Teen jatkuvasti kuin itsestä parhaalta tuntuu, pidän lomat kuin itse huvittaa, enkä välitä muiden ruikutuksesta.
Kyllä on helpottavaa. Elämä on niin lyhyt, että jossain vaiheessa kannattaa miettiä ympärillä olevien käytöstä itseä kohtaan, ja karsia turhat pois.
Vierailija kirjoitti:
Miksi emme tuntisi myös vihaa perässä räksyttävästä ongelmaisesta naikkosesta? Aivotoiminta vauvelista ja/tai teinimamista.
Tekosyyt lopussa kittaamiselle, kavereitakaan enää vaikea vakuuttaa?
Kielii siitä, että sinun pitäisi ottaa lääkkeet ja lopettaa näiden typerien aloitusten tekeminen.