Minkä ikäisen voi laittaa baby-sitteriin?
Meillä on kohta 3 viikon ikäinen vauva, enkä muista mikä se suositus oli, milloin vauvan saisi laittaa baby-sitteriin. Olisi kiva välillä laskea vauva käsistään johonkin, ja ajattelin kokeilla tuota sitteriä siinä vaiheessa kun siihen saa laittaa.
Kommentit (4)
Meidän sitterin mukana oli ohje että kahden viikon iästä alkaen, mutta en kyllä ymmärrä miksi siihen ei saisi pienempääkin laittaa, just ihan makuuasentoon?
Meillä poikaa(Nyt 2kk) nukutettiin muutama tunti sitterissä vastasyntyneena,kun oli kauheat ilmavaivat.Pieni istuva asento helpotti ja vauveli sai nukuttua.
Juu, me kanssa heti kotiinpääsystä saakka pidetty tyttöä sitterissä makuuasennossa. Joskus tossa 2,5-3kk ikäisenä käännettiin se makuuasennon tuki alas, koska nuo nykysitterithän on sellaisia, että vaikka se on " istuvassa" asennossa, niin vauva ei silti istu siinä. Näki tyttö paremmin, mitä ympärillä tapahtuu.
Heather ja neiti-nessukka9kk
Ei muuta ku vauva sitteriin vaan:)