Lapsiperheelliset, kuinka usein lomailette ilman perhettä?
Kommentit (13)
Kerran vuodessa käydään miehen kanssa kumpikin omien ystävien/sisarusten kanssa reissussa.
Lapset 12v, 9v ja 7v ja kolmesti olen viettänyt lomaa ilman heitä. Yksi oli työmatka mutta oli siinä sitä lomailuakin.
Lomaillaan aina lasten kanssa, meille riittää se parin tunnin oma lapsivapaatauko, kun lapset ovat lomakylän Bamse-kerhossa.
Muuten kun arki on sen verran kiireistä töiden yms suhteen, niin lomalla on ihanaa olla koko perheen kesken, ja viettää rentoa aikaa lasten kanssa. Kyllä meille sitä omaa aikaa jää varmasti ihan riittävästi lasten kasvaessa.
En koskaan, mutta kerran vuodessa lähdetään miehen kanssa kaksin matkalle ja toinen matka perheen kanssa. Ehkä se on pitänyt tämän parisuhteen koossa, yhdessä 22 vuotta.
Viimeksi olin siskojeni kanssa reissussa vuonna 2004 ja suunnitelmissa olisi reissu syksylle 2019. Ollaan kyllä suunniteltu uutta reissua jo kymmenisen vuotta, mutta kaikki neljä olemme puskeneet vuoronperään uusia vauvoja maailmaan :D
En koskaan yksin, enkä myöskään kaksin miehen kanssa. Ei lapsia ota kukaan hoitoon edes pariksi päiväksi.
Valitettavasti ei ole rahaa tehdä monenlaisia matkoja. Joten tässä nyt sit on laitettu lapset etusijalle ja reissattu perheenä. Olis ihanaa tehdä reissuja ystävien ja miehen kanssa, mutta näillä palkoilla se ei onnistu.
Me tykätään kovasti reissata, mutta luonnollisesti lasten myötä reissut ovat vähentyneet ja lyhentyneet. Vaikea lähteä yhdessä pois lasten vuoksi, mutta joka kevät ja joka syksy käymme kumpikin reissun omien ystävien kanssa.
Kerran vuodessa. Lapsen viemme Suomeen hoitoon isovanhemmille, kun häntä niin harvoin näkevät ja haluavat hoitoon. Me miehen kanssa sitten olemme viikon kahdestaan.
En ikinä. No kerran on käyty miehen kans kaksistaan 13,5 vuoden aikana. Yks yö hotellissa.
Suurin osa ystävistäni ei ole kiinnostunut matkailusta tai heillä ei ole varaa siihen, joten en koskaan. Sisaruksia ei ole.
Ei vielä kertaakaan, esikoinen 15v.