Vaadinko vanhemmilta liikaa ?
Tapasin hiljattain kaukaisemman sukulaisen kaupassa, äiti oli noin 3-4 v poikansa kanssa ostoksilla, juttelimme kuulumisia ja koko tämän ajan lapsi pelasi kännykkää. Äiti ei kertakaan yrittänyt kääntää lapsen huomiota tmv. Itse koetin sanoa hei ja moi lapselle mutta mitään vastareaktiota en saanut. Jäin vain miettimään että vaadinko liikaa? Kun toivoin että minuun päin olisi edes katsottu, tämä kyseinen lapsi on sukujuhlissa ollut aikaisemmin ihan reipas jne.
Kommentit (3)
Mulla on vanhemmilleni vain yksi ihan kohtuullinen vaatimus. Muutamat miljoonat perinnöksi eikä niistä ole sitä antamaan. Voinko saada valtiolta vahingon korvausta noin holtittomista vanhemmista?
Voi pikku prinsessaa kun ei saa huomiota edes lapselta, mutta onneksi on aihe vapaa, jossa voi usuttaa hyeenalauman muiden kimppuun ja saada tätä kautta huomiota.
Vaadit liikaa. Jos lapsi ei olisi pelannut kännykällä, vaan vaatinut koko ajan sinun tai äitinsä huomiota, niin itkisit nyt palstalla sitä, miten huonokäytöksisiä lapset on. Aikuisten puheita ei pidä keskeyttää eikä äiti saa antaa lapselle huomiota, jos itse juttelee toiselle aikuiselle.