Halpoja ja helppoja eväitä töihin
Mikä olisi halpaa ja helppoa töihin evääksi? Terveellisyys ja hyvä maku olisi myös hyvä.
Voisiko n. 2€ päivä budjetilla saada riittävästi evästä päivälle? Onko edes mahdollista? En haluaisi käyttää iltaisin aikaa eväiden tekoon, mutta viikonloppuna voin käyttää tunnin tai pari eväiden valmisteluun.
Mitä yleensä otatte evääksi töihin ja paljonko rahaa varaatte siihen?
Olen siis opiskelija ja menossa harjoitteluun, enkä saa palkkaa, joten siksi näin pihi :D
Kommentit (15)
Hyviä täytteitä leiville. Voit ottaa pakastimesta leivän, väliin jotain lihaa, kalaa, kanaa, salaattia, juustoa ja lisäksi vaikka majoneesia.
Raejuusto ja tonnikalapalat currymajoneesissa. Jakaa kahdelle päivälle. Omena kylkeen.
Tavallisia ruokia mitä syön muutoinkin. Yleensä kombolla proteiini (jauheliha/kana), hiilihydraatti (kvinoa/riisi/nuudeli), kasviksia (pakastekasviksia/kurkkua/tomaattia). Teen yleensä kaksi kertaa viikossa lounaat ja otan mukaani aamulla. En ole laskenut erikseen lounaiden hintoja, mutta taatusti halvempaa mitä työpaikkaruokalassa syöminen olisi (yli 7€).
Jos työpaikalla on mikro käytössä, tee vaikka jotain juureskeittoa ja lämmitä se sitten työpaikalla. Halpaa, terveellistä ja hyvää.
Meillä on harjoittelupaikassa jääkaappi ja pakastin. Ostan hedelmiä, jogurttia ja voileipätarvikkeet Lidlistä maanantai-aamuna kerralla. Kymppi viikossa riittää hyvin.
Se on minunkin budjetti.
Raejuusto ja kirsikkatomaatit. Välipalalla sitrushedelmä.
Lounaan syöminen väsyttää ja saa olon nuutuneeksi.
Edellisen päivän ruokaa vaan rasiaan ja sitten joku banaani/omena ja vaikka pähkinöitä mukaan. Omaan pulloon vettä.
Minulla on tavallisesti jotain seuraavista:
- kanankoipea ja riisiä/ohraa
- kaupan maksalaatikko
- hedelmiä ja jogurttia
- makaronilaatikkoa
- Subin puolikas aleleipä (maksaa kyllä päälle 3 euroa se 15 sentin pötkö)
- mitä tahansa, mitä viikonlopulta on jäänyt yli, vaikka iltapalapannaria
Syön töissä joka päivä samaa ruokaa. Paistettua jauhelihaa ja sen kanssa pakastevihanneksia. Halpaa, melko terveellistä ja todella nopeaa valmistaa.
Itse olen ihan samassa tilanteessa. Olen ostanut valmislaatikoita, pinaattilättyä yms einestä niin että viikkohinnaksi tulee n. 7e. Työpaikka tarjoaa kahvia/tretä niin sitä juon monta kuppia päivässä, täyttää mahan kivasti jos 1/3 valmislaatikosta ei riitä
Mä juon pari kahvia ja litran vettä.
En ikinä syö töissä mitään, vaikka kävelen/seison 7 tuntia.
Niin ja leipää on pakkasessa varmaan koko kevääksi, joten se auttaa hiukan.