Nukuinpa sitten viiem yönä 3,5h! Ja nyt töihin....
Eli ei vain uni tullut, mistään juhlimisesta tms. ei ollut kyse.
Kommentit (12)
Tsemppiä. Toivottavasti ensi yönä uni tulee paremmin.
Tuollaista se välillä on. Voi mennä pari yötä ihan päin puuta ja jännittää jaksaako olla töissä. Ei sitä aina kunnolla jaksakaan.
Iso ihminen osaa nukkua sitten päikkärit
Aikuinen ihminen pärjää mainiosti yhden päivän jopa ilman yöunia.
Älä uhriudu ja ajattele asiaa koko päivää niin ihan hyvin menee.
Eli oot nukkunut ihan reilut unet - mistä siis valitus? Kaksi valvottua yötä alkaa jo häiritsemään, mutta yksi yö sinne tänne. Ei mitään merkitystä
Vierailija kirjoitti:
Iso ihminen osaa nukkua sitten päikkärit
Päikkäreiden nukkuminen on suurin virhe ainakin mulla. Saattaa käydä niin että seuraavana yönä ei nuku ollenkaan. Ja ei, en puhu mistään 2h unista vaan pieni vartin torkahdus riittää sotkemaan unirytmin täysin. Vaikka olisi huonot yöunet alla.
Mulla sama paitsi et oon sairaslomalla kotona, onneksi.
Arrgh!
Eikö näitä otsikoita voisi kirjoittaa
ilman sanaa "sitten" ??
Siivosin minäkin viime yön oksennusta enkä nukkunut juuri ollenkaan ja nyt töissä. Toki olen jo tottunut etten koko yötä nukukkaan häiriöittä, koska olen raskaana ja vessassa ravaan jatkuvasti. 😄
Minulla on vähintään kerran viikossa tuollaista - teen vuorotyötä ja aamuvuoroissa pitää olla jo ennen aamukuutta. Nukahtaminen näihin vuoroihin ei yleensä onnistu kun muutama päivä aiemmin on tehnyt klo 23 asti töitä. Ihan perussettiä melkein kaikille vuorotyöläisille.
Vierailija kirjoitti:
Arrgh!
Eikö näitä otsikoita voisi kirjoittaa
ilman sanaa "sitten" ??
Etkö osaa kirjoittaa jättämättä välilyöntiä kysymysmerkin eteen?
Onko testattu uniapnea? Unihygienia ei oo ehkä kunnossa?
Mutta kyllä sä selviät. Mulla meni välillä kuukausia tuollaisilla unilla, välillä nukuin vaan tunnin ennen vaativaa työpäivää. Nykyään nukun vähintään 8 tuntia yössä, mikä on luksusta. Uniapneaan cpaplaite, unta tukeva lääke, uusi sänky ja tyyny, painonpudotus, painopeitto ja elämän rauhoittaminen.