Lue keskustelun säännöt.
Alue: Aihe vapaa
Auttakaapa avutonta
07.04.2013 |
Meillä on vauva 4vrk vanha. Eilen iltapäivällä alkoi huutaan ja huusi yö kahteen. Aamun myös oli itkunen. Syö kuitenkin hyvin. Luulen että ilmavaivoja koska joudun antaan vähän korviketta koska maito ei ole noussut vielä. Nyt sitten nukahti puolenpäivän jälkeen ja nukkuu edelleen eli nukkunut jo kohta 6h. Pitääkö herättää vai annanko nukkua? Varmaan on väsynyt kun on valvonut niin paljon vai mitä teen?
Kommentit (2)
Paljonko syntymäpaino ja millä viikoilla syntyi? Alle 3kg ainakin 10 vuotta sitten piti herätellä 4h välein syömään. 6h unien jälkeen herättelisin noin pientä syömään. Maitokin nousee paremmin vauvan imiessä usein
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Ohje oli muistaakseni, että 6h välein pitäisi herättää. Meillä alkoi tuossa vaiheessa jatkuva kirkuminen, joka väsytti ilmeisesti lapsen niin, että veteli helposti 6h. Tästä jo useampi vuosi, ehkä jollain päivitettyä tietoa? Soita laitokselle ja kysy?