Vaikea pukea lapsia oikein tuonne ulos (pk-seutu)
Kuuma auringossa, viileä varjossa. Maa vielä jäässä, joten kylmä tulee, jos maassa leikkivät.
Toppavaatteissa liian kuuma, välikausivaatteissa liian kylmä. Toppakengät kuumat, vuorettomat nahkakengät liian kylmät.
Mitä ihmettä te puette päälle 1v lapselle, joka välillä istuu rattaissa, välillä juoksee tukka putkella?
Kommentit (3)
Kyllä mä vielä oon pukenut toppaa, mutta alle vähemmän tavaraa ja lisäksi kurikset päälle. Ei ne hoidossa edes takaisin veivaa niitä kerroksia kuitenkaan, joten en ota riskiä, että värjöttelee välikausihaalarissa lumikasassa. Lapsi tosin jo 3v mutta idea sama.
No me emme ole pk-seudulta mutta samojen asioiden kanssa olen pähkäillyt.
Esikoinen (6v.) on vaihtanut jo vk-haalariin. Alla ihan normaalit sisävaatteet (collehousut ja pitkähihainen) sekä huppari. Poika on suht kuumaverinen joten toppavaatteissa tulee hiki. Kenkinä hänellä on ihan saappaat ja niissä villasukat. Pipo on jo vaihdettu ohuempaan kuten myös hanskat.
Kuopuksella (2v) on vielä toppavaatteet, koska liikkuu vähemmän kuin veljensä ja istuu maassakin enemmän. Kenkinä hänelläkin on kumisaappaat joissa villasukat. Hanskoja en ole vielä vaihtanut ohuempiin mutta pipon olen. Ajattelin kyllä, että voisi pian kuopuksenkin kohdalla siirtyä välikausivaatteisiin mutta alle laittaisin villahaalarin.
Kerrospukeutuminen on kaiken a ja o. Eli nyt voisi ihan hyvin olla välikausipuku ja sinne välikerrosta, jota voi tarpeen mukaan lisätä tai ottaa pois.