mikä on mielestäsi paras näkemäsi elokuva
Kommentit (40)
Pistitpä pahan, no valitaan tähän Thelma & Louise - girlpoweria ja kestää monta katselukertaa.
Snatch!
Hyvät näyttelijät, hyvä (= ei ennalta-arvattava) juoni, hyvä käsikirjoitus, hyvä soundtrack, hyvä kuvaus... Siis todella täydellinen kympin paketti.
To live and die in L.A.
Hyvin todenmukainen.
on niin monta mitä voisin sanoa mutta sanon nyt Sherrybaby, on niin elämän makuinen
Impossibe, kertoo siis Thaimaan tsunamista ja siitä selvinneestä perheestä. Älyttömän surullinen leffa, itkin leffan alusta loppuun. Silti kaunis elokuva, joka pistää ajattelemaan, näyttelijät on hyviä ja leffa on niin todentuntuinen.
Ronin
hyvin raakaa takaa-ajoa Pariisissa.. (ei siis xxx)
Jack Nicholsonin Hohto, aivan paras se baarikohtaus.
Englantilainen potilas. Koskettava, mukaansatempaava, liikuttava, älykäs, hyvät näyttelijät.
[quote author="Vierailija" time="24.03.2013 klo 21:22"]
Impossibe, kertoo siis Thaimaan tsunamista ja siitä selvinneestä perheestä. Älyttömän surullinen leffa, itkin leffan alusta loppuun. Silti kaunis elokuva, joka pistää ajattelemaan, näyttelijät on hyviä ja leffa on niin todentuntuinen.
[/quote]
tekis mieli katsoa toi mutta en ehkä pysty, en oikein kestä surua enään
Puuta, heinää & muutama vesiperä - todella koomista touhua, ei voi uskoa todeksi..
Iso-Arskan Conan Barbaari. Siinä vain on sitä jotain, oikeanlainen tunnelma ja erittäin hieno musiikki.
Lock, Stock and two smoking barrels.
Loistava englantilainen leffa. Jos se voi mennä pieleen, se myös menee.
Pan's labyrinth, kaunis ja kauhea.
Kaikki elämän aamut. Sydäntä pakahduttavan kaunista musiikkia, historiaa, kaunista kuvausta. Pala historiaa.
Minun Afrikkani.
Erinomaiset roolisuoritukset ja hieno ajan kuva.
[quote author="Vierailija" time="25.03.2013 klo 13:15"]
Brokeback mountain, koskettava tarina tunteista, niiden kieltämisestä ja mitä siitä voi seurata, myös huikeat maisemat.
[/quote]
tuosta tykkään minäkin!