Persuehdokas: "Venäläiset ja virolaiset ovat rehellisiä, ihan toista porukkaa kuin muut"
Kommentit (14)
Suomen ulkomaisista vangeista valtaosa on venäläisiä ja virolaisia. Kyseisten maiden edustajat ovat kärkipäässä ulkomaalaisten rikostilastoissa. Siitä huolimatta persut ja hallahörhöt jauhavat jostain somaleista.
Sekin jo osoittaa näiden argumentaation todellisen tason. Johdonmukaisuus on kuin vasemmistolla ikään.
Yhtä rehellisiä tai epärehellisiä kuin suomalaisetkin. Arvomaailma on hyvin lähellä suomalaista. Esimerkiksi raiskauksiin Venäjällä suhtaudutaan jopa jyrkemmin kuin Suomessa.
Vierailija kirjoitti:
Suomen ulkomaisista vangeista valtaosa on venäläisiä ja virolaisia. Kyseisten maiden edustajat ovat kärkipäässä ulkomaalaisten rikostilastoissa. Siitä huolimatta persut ja hallahörhöt jauhavat jostain somaleista.
Sekin jo osoittaa näiden argumentaation todellisen tason. Johdonmukaisuus on kuin vasemmistolla ikään.
Ja sitten sä heräsit.
Hörhösiipi alkaa toimia itseään vastaan vaalien alla, kuten oli odotettuakin. Jos Soinikaan ei pystynyt pitämään persujen hörhösiipeä kurissa, vaikka silloin persujen kärkiporukassa oli järkeviäkin tyyppejä, niin ei pysty kyllä Halla-ahokaan. Halla-aholla on Soiniin nähden toki sekin ongelma, että Halla-ahon on pakko sanoa juuri mitä tämä hörhöporukka sanoo tai muuten ne alkavat joukolla äänestämään tähtiliikettä. Tästä nähtiin esimerkki viimeksi eilen. Sillä tyylillä toki saa hörhöjen äänet, mutta mistään muualta ei ääniä sitten tulekaan.
Vierailija kirjoitti:
Suomen ulkomaisista vangeista valtaosa on venäläisiä ja virolaisia.
Myös stadin rattijuopoista joka kolmas on virolainen, puhumattakaan siitä, että virolaiset ovat aika nyrkkiherkkää porukkaa kapakoissa. Myös ráiskauksissa ovat aika hyvin edustettuina.
Huumekauppa on sitten ihan oma tarinansa. Huumeet virtaavat Suomeen pääasiassa Virosta ja Venäjältä ja se näkyy kyllä siinä kuinka paljon noista maista tullaan diilaamaan Suomeen.
Vierailija kirjoitti:
Yhtä rehellisiä tai epärehellisiä kuin perussuomalaisetkin. Arvomaailma on hyvin lähellä perussuomalaista. Esimerkiksi rásismiin Venäjällä suhtaudutaan jopa myönteisin kuin perussuomalaisissa.
Korjattu.
ei tähtiliikettä niin vaan äänestetä, jos ei löydy sopivaa ehdokasta, niinkuin minun vaalipiirissä. Persuista löytyy kaksikin varmaa läpimenijää, niin otan noista toisen.
Tähtiliikkeelle toivon paljon ääniä kuitenkin, etenkin Janitskinille.
Hörhöt on tällä erää kaikki parkkeerattu vihreisiin, surkuhupaisin esityksin.
Luettelenko nimiä...
Onhan ne normaalikansalaiset ihan samanlaisia. Se on eri asia, että noista maista rikolliset tulevat Suomeen. Varakas maa ja helppo mennä pakoon takaisin kotimaahan rötösten jälkeen.
Minusta persun kommentissa ei ollut vikaa, mutta täsmennystä varmaan kaipaa.
Pääkaupunkiseudulta katoaa joka vuosi löhes tuhat jopoa. Ei ne Afrikkaan mene. Käykää vaikka Haapsalussa ja Pärnussa katsomassa :)
Vierailija kirjoitti:
Pääkaupunkiseudulta katoaa joka vuosi löhes tuhat jopoa. Ei ne Afrikkaan mene. Käykää vaikka Haapsalussa ja Pärnussa katsomassa :)
Tarkoitat kai jotain Latvian vastaavia mestoja? Viro tekisi itsestään ylikulkumaan nostamalla alkoholin verotusta reippaasti. Typerä päätös, sillä suomalaisten lisäksi myös virolaiset käyvät jatkossa hakemassa juomat Latviasta.
No onhan ne siinä mielessä että kun maksaa jollekkin venäläiselle viranomaiselle niin sittenhän kaikki toimii hyvin. Että onhan se plussaa jos vertaa Suomen systeemiin jossa ei millään saa asioita nopeutettua tai edistettyä vaan pitää mennä kaikki viralliset koukerot läpi. Jos osaa katsoa niin venäläisten kanssa lasi on puoliksi täynnä. Itse en valitettavasti osaa kuitenkaan.