Naimisiin meno ja nimen vaihtuminen? Tyhmiä kysymyksiä
Eli en tiedä naimisiin menon tai nimen vaihtamisen käytännöistä mitään, ja ajattelin täältä kysyä, kun täällä on kuitenkin kokemusta.
Tarkoitus olisi siis mennä naimisiin tässä tulevina kuukausina ihan nätisti maistraatissa ilman sen kummempia. Miten se käytännössä toimii? Soitetaan maistraattiin ja varataan aika? Mites ne kaikki selviykset mitä pitää tehdä, onko iso homma, tekevästkö maistraatissa itsekseen vai pitääkö itse toimitella jotain lappusia? Ja kuinka paljon ennen vihkimistä pitää olla hoidettuna?
Sitten nimenvaihtoon. Eli mies haluaa ottaa minun sukunimeni. Miten se käytännössä menee? Vaihtuuko se samalla kun vihitään, vai sen jälkeen/ennen, vai miten?
Mietin myös, että jos se vaihtuu siitä vihkimisen aikoihin, niin entäs kun lähdetään sen jälkeen heti ulkomaille, onko ongelma, että passissa vanha sukunimi?
Tiedän, että paljon kysymyksiä ja varmasti kaikille muille itsestäänselviä asioita, mutta olisin tosi kiitollinen jos joku valaisisi minuakin :)
Kommentit (4)
Varaa lennot samalla nimellä mitä passissa lukee. Passin voi uusia sitten ennen seuraavaa matkaa. Sukunimi vaihdetaan siellä maistraatissa. Nimi paperiin, ainakin kela-kortti tulee automaattisesti postissa.
Menette maistraattiin ja pyydätte ovioliiton esteiden tutkintaa. Allekirjoitatte siinä paperin ja maistraatti hoitaa tän muodollisuuden, jos molemmat olette Suomen kansalaisia. Jos on ulkomalainen, pitää hankkia se kotimaasta ( ja käännös siitä). Sitten vaan varataaan vihkiaika. Maistraatissa ennen vihkimistä vihkijä hoiti paperipuolen ja kysyi vaihtaako jku nimeä ja vaihdatte sormuksia yms.
Avioliiton esteiden tutkinnan voi tilata myös verkon kautta. Oliskohan pankkitunnuksilla hoitunut. Paperi tuli kotiin n. viikossa ja siinä kysytään myös nimiasiat. Vihkijä vielä kysyy nimenvaihdoista ja sormuksista, niin kuin edellinen jo kirjoitti.
naimisiin.info
Kokeile hakukonetta esim. google. Ne on aika käteviä tiedon hakuun.