Mummi ollut to-pe oksennustaudissa ja olis tulossa huomenna käymään.. :-/
Itse sanoin heti että onko nyt pakko tulla tarttumaan kun mekin oltiin just koko viikko flunssassa ja meidän kuopuskin 1v. oli 39 asteen kuumeessa kolme päivää.. nyt vasta tänään aurinko paistanut meidän pöpöpesään. Isoäiti totes että sehän (oksutauti siis) nyt voi tulla mistä vaan että kyllä hänen täytyy laskut saada maksettua (autan häntä siis siinä kun ei osaa itse). Meillä on parin viikon päästä matkalle lähtö ja sanoi siitäkin että parempihan se nyt on sairastaa kuin vasta just ennen reissua tai reissun päällä.
Mua ärsyttää suunnattomasti kun äitini pitää mua ylihysteerisenä tän asian suhteen... En tiedä oliko hällä noroa vai mitä mutta oksennustauti nyt on aina oksennustauti... Mitä tekisitte mun tilanteessa?
Kommentit (20)
Tuossahan on monta päivää väliä. Kuinka pitkän varoajan haluaisit? Töistäkin saa perusoksutaudissa vain 2 päivää saikkua. Ja lasten kanssa ollaan töissä.
En usko että tarttuu enää teihin.Voithan pyytää ettei suukota lapsia ja pesee kädet kun teille tulee.Älkää menkä äitisi luo, virus (ainakin noro) elää parikin viikkoa kodin pinnoilla.
Kyllä tauti voi valitettavasti vielä tarttua.
Pyydä äitiäsi pesemään kätensä kun tulee teille. Lisäksi jos haluatte tehdä lasten kanssa jotain, niin menkää ulkoilemaan. Vähentää ihokontaktia enemmän kuin sisällä olo.
Lisäksi tosiaan sano, ettei pussaile ja halaile lapsia, jotta vältyttäisiin turhilt tartunnoilta.
Todennäköisesti ei enää tartuta. Ja tosiaan, pyydä ennemmin teille kylään kuin menette sinne.
Mutta ei meillä oksennustauti ole kaikkiin tarttunut, vaikka jollain samassa asunnossa asuvalla se olisikin ollut.
Minun mielestäni liiottelet. Äitisi mahatauti on voinut johtua mistä tahnsa, jos vaikka ruuasta niin se ei tartu.
Äitisi haluaa kuun vaihtuessa maksaa laskunsa. Ellet halua häntä kotiinne, ehdota hänelle jotain muuta ratkaisua että hän saa asiansa hoidettua. Menkää vaikka kirjastoon tms.
Tässä maailmassa on olemassa muutakin kuin sä ja sun perhe (johon äitisi ei ilmeisesti kuulu).
Noro kyllä tarttuu vielä ton ajan jälkeen. Ymmärrän sinua hyvin. Itsekään en tuossa tilanteessa haluaisi mummia kylään. Mielestäni hyvä varoaika oksutaudissa on viikko. Lisäksi noro voi itää yli viikon eli voi olla että sairastutte juuri kun pitäisi lähteä reissuun.
Idiootti hysteerikko siellä haluaa pilata välinsä sukulaisiinsa oksutaudin varjolla. Ei tuo ole mitään muuta kuin sairasta hysteriaa, että pitäisi olla viikko (??!) varoaikaa oksennustaudin jäljiltä. Olet huono ihminen, jos et edes ymmärrä mitä olet tekemässä ap. Saat tuon sairaan hysterian tarttumaan lapsiisikin. Ei maailma neurooseilla pelastu. Hae apua kammoosi, kun se jo rajoittaa normaaleja sosiaalisia suhteitasi.
Melkoisen ristiriitaista tietoa.Näin meille sanoi lääkäri;ihminen ei tartuta enää oireiden loputtua,koti tartuttaa jopa pari viikkoa,itää yleensä 12-48h.
Ehkä totta, ehkä ei.Älkää ampuko sanansaattajaa.
Periaatteessa noron sairastaneen ulosteisiin erittyy virusta vielä kaksi viikkoa sairastamisen jälkeen! Jos henkilöllä on huono käsihygienia, voi olla hyvin mahdollista tartuttaa noro vielä eteenpäin. Mutta uskaltaisin ehkä ottaa vieraan vastaan, jos hän erittäin huolellisesti pesisi kätensä ja mielellään käyttäisi vielä käsihuuhdetta (huuhtessa oltava vähintään 70% alkoholia). Tuo laskunmaksu kyllä onnistuisi puhelimen välitykselläkin, äitisi kertoo vaan sulle tunnusluvut ja laskun tiedot ja sinä naputtelet.
Meillä lapsi oksensi torstai-iltana klo 22.30-23.30 välillä neljä kertaa. Sitten nukahti ja nukkui hyvin yön. Aamulla söi hyvällä ruokahalulla, kuumetta ei ollut kertaakaan koko aikana. Noin tuntia ennen valitti vatsakipua ja koska olemme koko perhe olleet influenssassa, annoin särkylääkkeen, vaikka kuumetta ei ollutkaan. Seuraavana päivänä leikit sujuivat entisenlaisesti, söi, kakkasi ja pissasi normaalisti. Vaihdettiin kaikki lakanat ja pyyhkeet ja pyyhin valonkatkaisijat ja ovenkahvat ympäristöineen. Pysyteltiin sisätiloissa, mutta kahden viikon influenssa-kierteen jälkeen lapset olivat malttamattomia ja riehumiseksihan se päivä meni.
Seuraavana päivänä lauantaina lähdimme pulkkamäkeen ja kävimme mummin luona mummin pyynnöstä. En tiedä, olisiko pitänyt koko perheen olla nyt viikon erityksessä, mutta ei se edes töiden takia ole mahdollista, kun kumpikin vanhempi oli ensin viikon ennen talvilomaa influenssassa. Tuntuu ihan älyttömältä, kun lapsi on ollut kunnossa ja reippaana koko ajan eikä kukaan muu ole sairastunut. Tänään ajateltiin mennä lasten serkkujen luo kylään. Ihan ovat suostuneet siihen, että tulemme. Huomenna lapsi menee normaalisti päiväkotiin. En usko, että kellään on varaa olla viikon kotona terveen lapsen kanssa. Mistä sitä sairaslomaa oikein saisi tähän?
Sairaaloissa työntekijöille ohjeistus oksennustaudin jälkeen on, ettei töihin ole tulemista kunnes 2 pv oireettoman jakson jälkeen. Sairauslomaa siis kirjoitetaan työterveydestä. Norohan kyllä erittyy ulosteeseen noin viikon ajan taudin jälkeenkin. Pinnoilla elää tosiaan sen kaksikin viikkoa, kuten tässä ketjussa aiemminkin mainittiin. Meidän taloudessa on sairastettu oksutautia niin, että viikonkin kuluttua on usein tarttunut. Itse pidän siksi viikon varoaikaa sairastuneisiin. Teillä on matka tulossa, joten en ottaisi mummoa juuri nyt kylään. Saa aikuinen luvan ymmärtää.
Sairaaloissa työntekijöille ohjeistus oksennustaudin jälkeen on, ettei töihin ole tulemista kunnes 2 pv oireettoman jakson jälkeen. Sairauslomaa siis kirjoitetaan työterveydestä. Norohan kyllä erittyy ulosteeseen noin viikon ajan taudin jälkeenkin. Pinnoilla elää tosiaan sen kaksikin viikkoa, kuten tässä ketjussa aiemminkin mainittiin. Meidän taloudessa on sairastettu oksutautia niin, että viikonkin kuluttua on usein tarttunut. Itse pidän siksi viikon varoaikaa sairastuneisiin. Teillä on matka tulossa, joten en ottaisi mummoa juuri nyt kylään. Saa aikuinen luvan ymmärtää.
Järjen käyttö sallittua tämänkin asian kanssa. Viikon saikku on kohtuuton vaatimus, mutta jos ei ole pakko olla tekemisissä vasta sairastaneen kanssa, niin miksi ottaa riski, kun sairastuminen sekoittaisi matkasuunnitelmatkin. Muutenkin nykyään ihmiset liikkuvat enemmän kipeinä, joten kulkutaudit kulkevat tarpeettoman paljon.
Jos ei haittaa saada oksutautia niin sitten voi ottaa mummin kylään mutta noro kyllä tarttuu jos mummilla vähänkin huono hygienia. Sinä joka hakuit ap:ta huonoksi ihmiseksi tämän takia olet kyllä itse sellainen. Minusta ap:n pitääkin ajatella oman perheensä parasta vaikka mummia se kuinka harmittaisi.
No hyvänen aika, mahatautia tai ei, ei ihmisen ole pakko ottaa vieraita vastaan, jos ei halua. Sano ap, että näette loppuviikosta, silloin sopii sinulle. Ei vierailija voi määrätä, koska hän tulee, oli miten läheinen tahansa. Meillä menetellään niin, eikä kukaan ikinä loukkaannu. Joskus vain väsyttää, eikä jaksa seurustella, edes äidin kanssa. Sitten siirretään tapaamista. Äitinikin siirsi eilen, koska halusi siivota yhden huoneen kunnolla. Ok mulle.
Noro-virus saattaa tarttua vielä 2 viikon päästäkin. En kyllä haluaisi tartuttajaa kotiini. Meillä tauti on vieraillut tänä talvena jo neljä kertaa ja alan olla ihan kypsä. Niin että vaikka sairastaisitte taudin nyt, ei se vielä tarkoita sitä, että se olisi sitten "alta pois" ja lopputalven voisi olla ihan huoleton. Kyllähän ne mummin laskut hoituu vaikka puhelinneuvontana, mutta kotiini en kyllä nyt ottaisi.
Puhelimessa voit ottaa laskutedot äidiltäsi ja maksaa neeli ei välttämättä sitten tarvitsisi tulla teille.
Meille ei mummolla olisi mitään asiaa tuollaisessa tilanteessa. Maksakoon laskunsa vaikka ärrällä.
ELi tulisi maanantaina. just olet todellakin ylihysteerinen kyllä se pöpö on jo kerinnyt hävitä