"Rekrytointi on yhä kesken". Huoh mitä järkeä?
Pari kertaa nyt käynyt:
Käyn työhaastattelussa, joka menee hyvin. Haastattelussa sanotaan että toisen kierroksen haastattelut alkavat ensi viikolla.
Noh kuukauteen ei kuulu mitään, ajattelen etten saanut paikkaa mutta ihan periaatteen vuoksi soitan ja kysyn että jokos paikka täytettiin. Saan vastauksen "rekryprosessi on vielä kesken".
Käytännössä minä olen siis satavarmasti jo tippunut prosessista, niin miksi sitä ei vaan suoraan kerrota? Tuntuu vähän typerältä.
Kommentit (6)
Jos olet jo tippunut prosessista, sinua voidaan silti haluta pitää varalla, jos ne muut ehtivätkin vastaanottaa toisen työpaikan.
Vierailija kirjoitti:
Jos olet jo tippunut prosessista, sinua voidaan silti haluta pitää varalla, jos ne muut ehtivätkin vastaanottaa toisen työpaikan.
Näinhän se menee. Olet viimeinen vaihtoehto jolle soitetaan jos parempia ei paikka kiinnostakaan. Ole iloinen että pääsit edes haastatteluun.
Vierailija kirjoitti:
Jos olet jo tippunut prosessista, sinua voidaan silti haluta pitää varalla, jos ne muut ehtivätkin vastaanottaa toisen työpaikan.
Pitkässä rekrytointiprosessissa voi hyvinkin käydä niin, että parhaat hakijat ehtivät tulla valituiksi muualle.
Rekrytointiin tulee välillä kaikenlaista väliin tulevaa muuttujaa. Tuleekin tarve täyttää jokin toinen tehtävä eikä budjettia riitäkään alkuperäisesti auki olevaan paikkaan. Toisella puolen konsernia pamahtaa YT-neuvottelut käyntiin, jolloin kaikki rekryt menevät hetkellisesti jäihin. Ei olla loppuun asti mietitty tehtävää jota ollaan täyttämässä, että olikohan ne speksit haettavalle henkilölle nyt kuitenkaan ne joilla ilmoitus pistettiin auki.
Aina ei ole ollenkaan kyse siitä, että henkilö ei ollut sopiva. Odota rauhassa vain.
Pitkittävät tahallaan jännistystä ja antavat toivon elää. Turhaan tosin, mahdollisuutesi meni jo.
Koska prosessi on kesken, ei silloin tarvitse kertoa, että tipuit jo, alkumetreillä.