Minne lukion jälkeen, kun terveysteknologia (tai hyvinvointiteknologia) kiinnostaa?
Ymmärtääkseni terveysteknologiaa opiskellaan YAMKissa eli pitäisi olla AMK-tutkinto alla. Lähinnä mietin, että miltä alalta kannattaa valmistua, jotta reitti opiskelemaan terveysteknologiaa olisi ”luonnollisin” vaihtoehto? Joku insinöörin tutkinto vai terveysalalta?
Valmistuin 2018 keväällä ylioppilaaksi ja yhteishaut ovat edessä.
Kommentit (30)
Ehdottomasti DI:ksi opiskelemaan. Joko teknillinen fysiikka tai tietotekniikka.
Vierailija kirjoitti:
Ehdottomasti DI:ksi opiskelemaan. Joko teknillinen fysiikka tai tietotekniikka.
Okei, olin ehkä vähän tyhmä kun ajattelin että voisin AMKin puolelta päästä, koska en ole mikään superälykäs enkä siksi ole nähnyt itselleni DI:tä vaihtoehtona. Olen siis ajatellut että olen liian tyhmä DI:ksi ja että AMK- tekniikan puoli olisi ns. helpompaa tai matalamman kynnyksen tekniikkaa.
Tuli tässä mieleen onko se vähän hassua jos on DI ja sitten suorittaa YAMK-tutkinnon? Elämähän tässä on toki aikaa opiskella, mutta niin.
En nyt suoraan sano etten voisi koskaan osata esim. fysiikkaa. En suorittanut kuin yhden kurssin, koska oletin lukiossa etten sitä voi osata kun en ollut hyvä pitkässä matikassa. Jälki käteen olen pähkäillyt sitä, että pitkässä olisin ehkä pärjännyt jos kursseja ei olisi suoritettu 6 viikon tahdissa (itselle liian kova vauhti enkä ehtinyt sisäistämään aiheita koska yksinkertaisesti opin vähän hitaammin, stressi suorittamisesta vaikutti toki myös mutta 8 viikkoakin olisi varmasti tuottanut erilaista tulosta). Jos nyt DI:ksi todella kannattaa niin ehkä täytyy vuosi odottaa ja yrittää opiskella matemaattisia aineita, koska nyt en enää ehdi.
Ap
Hyvä pointti kyllä AP tuosta matikan opiskelun tahdista. Moni varmasti jättää kesken siksi ettei pysy mukana, ja luulevat vain että ovat liian tyhmiä ja huonoja, vaikka kyse olisi vain siitä ettei sisäistä asioita yhtä nopeasti kuin joku muu. Tähän voisi kyllä tehdä jonkun muutoksen, koska matikkaa tarvitaan ja sen osaaminen on Suomessa laskenut.
Mitä tulee AP:n kysymykseen, niin suosittelen opiskelemaan matemaattisia aineita ja hakemaan DI:ksi. Omaan tahtiin opiskelu ei tuottaisi paineita suoriutumisesta ja voisit keksittyä sen sijaan itse opiskeluun. Hyvä alavalinta! Tsemppiä!
Kannattaa hankkia 2 tutkintoa. Suosittelen perustutkinnoksi esim. sairaanhoitaja. Sitten muutama vuosi työkokemusta teho-osastolta tai leikkurista. Sen jälkeen insinööriopinnot terveysteknologian alalta.
Nyt on kahdenlaista reittiä ehdotettu...
Oisko täällä ketään sattumalta jotka opiskelisi terveysteknologiaa?
Parasta on jos ymmärrät sekä insinöörialaa että terveys/hoitoalaa. Tuolla kombolla ei työt lopu.
Jos pääset sisään Aalto-yliopistoon, niin mene opiskelemaan DI:ksi. Jos et, niin sitten sairaanhoitaja-AMK kombo.
Vierailija kirjoitti:
Parasta on jos ymmärrät sekä insinöörialaa että terveys/hoitoalaa. Tuolla kombolla ei työt lopu.
Tätä itsekin mietin, mikähän se ala sitten insinöörin puolelta olisi. Tuskin esim. rakennustekniikka olisi paras mahdollinen.
Ap
Yksi sukulainen opiskeli vastaavaa Tampereen Teknillisessä yliopistossa on on nyt jossain alan firmassa töissä.
No miten olisi terveysteknologia, lääketieteellinen tekniikka tai bioinformatiikka?
Sähkötekniikka, mittaustekniikka, tietotekniikka ja ohjelmistoalat ovat myös hyviä vaihtoehtoja.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Parasta on jos ymmärrät sekä insinöörialaa että terveys/hoitoalaa. Tuolla kombolla ei työt lopu.
Tätä itsekin mietin, mikähän se ala sitten insinöörin puolelta olisi. Tuskin esim. rakennustekniikka olisi paras mahdollinen.
Ap
Terveysteknologia on lähinnä jollakin tavalla tietoteknikkaa hyödyntäviä laitteita. Toki rakennustekniikan ja tervysosaamisen voi myös yhdistää mutta enemmän se on silloin terveys- ja/tai hyvinvointirakentamusta kuin terveysteknologiaa. Jos terveysteknologia on ihan vierasta ehkä kannattaisi aloittaa terveydenhuoltoalan opinnoista.
Vierailija kirjoitti:
No miten olisi terveysteknologia, lääketieteellinen tekniikka tai bioinformatiikka?
Eikös nämä ole sivuaineita? AP tarvitsee varmaan kuitenkin vastauksen siihen mitä hänen kannattaa yhteishaussa hakea. Ei riitä sivuaineet.
DI-tutkinto tietysti. Aallossa taitaa olla nimellä Life Sciences tjsp. Et tee hoitajatutkinnolla yhtään mitään ellet halua hoitajaksi
Vierailija kirjoitti:
DI-tutkinto tietysti. Aallossa taitaa olla nimellä Life Sciences tjsp. Et tee hoitajatutkinnolla yhtään mitään ellet halua hoitajaksi
Paitsi on vaikea kehitellä asioita jos ei ole kokemusta kenttätyöstä. Tämä on monessa muodossa ongelma. Päätöksiä ja kokeiluja tehdään ylempää, mutta ei ole mitään käsitystä siitä mitä siellä kentällä tapahtuu ja miten homma käytännössä toimii. Sikäli on ihan hyvä, jos on kokemusta ihan perushommastakin.
Kun Aalto oli vielä TKK oli mahdollista sinun tilanteessasi hakea opiskeluoikeutta nk. kukkaisteekkarina. Ensimmäisen vuoden aikana kukkaisteekkarit suorittivat puuttuvat lukiokurssit ja taisivat sen jälkeen vasta saada täyden opiskeluoikeuden. Kannattaa selvittää tuotakin vaihtoehtoa, jos kiinnostaa.
Nostan, mutta en osaa auttaa.